Jedną z najpilniejszych potrzeb w niepodległym Białymstoku była edukacja. Samorząd stanął przed trudnym wyzwaniem, musiał zapewnić grunty pod inwestycje, a przede wszystkim znaleźć pieniądze. Przyjęty plan inwestycyjny zakładał powstanie 20 nowych...
Nie ma co zawracać świata do przeszłości. Zresztą to jest niemożliwe. I nie należy ulegać złudzeniu, że świat stracił jakieś wartości przez rozwój cywilizacji, technologii - mówił w Białymstoku pisarz Wiesław Myśliwski.
Na pierwszy rzut oka stojący obok kamienicy przy ul. Warszawskiej 27 parterowy budyneczek, na którym jakiś czas temu wzniesiono przeszkloną nadbudówkę, stanowi jej oryginalną część.
Siedmiu mieszkańców Kadłuba Wolnego w 1605 roku odkupiło wioskę od barona Jana von Beessa. Dzięki temu w czasach feudalizmy wyzwolili się od pańszczyzny.
- Duże Opole to wyraz odpowiedzialności za region. Za parę lat nie będzie funduszy europejskich i województwo będzie miało budżet na poziomie Kędzierzyna-Koźla. Trzeba się na tę sytuację przygotować - mówi Arkadiusz Wiśniewski.
Lekarze zajmują się konsekwencjami chorób, zamiast skupiać się na przyczynach. Zbyt szybko przepisują leki - uważa kardiolog, prof. Andrzej Wysokiński. Dr Greger w książce „Jak nie umrzeć przedwcześnie” porównuje, że to tak jakby cały czas...
- Wójcie, błagam, zlituj się nad nami i zamontuj chociaż pięć lamp we wsi! - mówi Anna Małkowska z Przyborza, w gm. Brzeźnica. Mieszkanka na początku tego tygodnia napisała specjalną petycję do wójta, pod którą podpisały się prawie wszystkie osoby...
Pierwszy raz usłyszałam o tej tradycji przed laty w Bonifacio, portowym miasteczku na skalistym brzegu Korsyki. Z powodu braku miejsc na cmentarzu szczątki mają prawo leżeć w grobie tylko 5 lat. Następnie są ekshumowane, aby zwolnić miejsce dla...
Na plotkarskich portalach o Mykonos mówiło się ostatnio z powodu pobytu na wyspie celebrytki Agnieszki Woźniak-Starak, która przypłynęła tu z trenerką fitness, Ewą Chodakowską. Bo Mykonos to ulubione miejsce celebrytów. Życie toczy się tu głównie...
Ktoś może zapytać po co produkować taki wóz jak audi R8, który można traktować, co najwyżej, jako drugie auto w rodzinie i do tego, za który trzeba zapłacić milion złotych.
Już 13 osób zostało skazanych za zniszczenie rowerów miejskich w Łodzi. Za swój wandalizm będą musiały zapłacić grzywnę lub wykonać prace społeczne.
Usłyszałam odgłos szybko jadącego samochodu, a potem potężny huk. Piesza leżała na środku jezdni. Kierowca nie zatrzymał się, pojechał do ul. Lodowej. Do leżącej kobiety podeszło wiele osób, dzwoniły na pogotowie i policję. Kierowca jechał bardzo...
Rozmowa z Sebastianem Glicą, kierownikiem Oddziału Muzeum Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi.
Subiektywny przegląd wydarzeń tygodnia Jerzego Witaszczyka.
Jeszcze do końca listopada czynny będzie Łódzki Rower Publiczny. W końcówce sezonu rowerów w stacjach jest mnóstwo. Tylko czy w naszym klimacie ma to jakikolwiek sens?
W listopadzie 1939 roku rozpoczęła się w okupowanej Polsce akcja Intelligenzaktion, której celem była likwidacja rodzimej inteligencji.
Polska to dziki kraj - ogłosił kilka lat temu wpływowy wówczas polityk Platformy Obywatelskiej.
Rozmowa z Mieczysławem Strukiem, marszałkiem województwa pomorskiego.
On jest najstarszym aktorem w Polsce, ma 102 lata, ona zagrała w „Ostatniej rodzinie”. 70 lat temu zainaugurowali Teatr Wybrzeże.
Gdyby nie zwycięstwo w wyścigu Paryż - Pekin w roku 1907, samochody Itala byłyby dziś kompletnie zapomniane. A na pamięć zasługują. Jest też wątek polski!
Ze Zbigniewem Kowalewskim, byłym żołnierzem, ekspertem od obrony cywilnej i wykładowcą WSAiB w Gdyni, rozmawia Szymon Zięba.
Najpierw zamordowano rodzinę posterunkowego, potem straciła życie panienka z poczty, my mieliśmy być następni - opowiada Rajmund Walczuk o roku 1939 na Polesiu.
Piotr Sikorski, laureat plebiscytu Nauczyciel Pomorza 2016, wie, że geografii najskuteczniej można nauczyć poza szkołą - w terenie.
„Miasto umarłych” pod Gdańskiem jest zapewne większe, niż miasto żywych na powierzchni - uważa prof. Sławomir Kościelak z Instytutu Historii UG.
Właśnie nad tym dyskutowano podczas konsultacji społecznych. Tymczasem „Głos” kilka miesięcy temu proponował podobne rozwiązania.
Na pytanie Czytelnika odpowiada Anna Winnicka-Skalniak, adwokat.
To miał być zwykły niedzielny poranek. Niespieszny, w sam raz na zjedzenie śniadania lub pójście do kościoła. Jednak tego dnia życie Adamowiczów legło w gruzach.
O tym przekonamy się już jutro w czasie gali finałowej festiwalu Camerimage w Bydgoszczy. Kończy się tydzień ze światowym kinem.
Dwoje Polaków, studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej, jest w gronie finalistów konkursu pianistycznego im. I.J. Paderewskiego.
Już niedługo Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy nareszcie zostanie doposażony. Na sprzęt dostanie około 29 milionów złotych.
Umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym została podpisana wczoraj. To ostatni element modernizacji szpitali w regionie.
Podporządkowanie Trybunału Konstytucyjnego interesom politycznym oznacza faktycznie zmianę konstytucji bez zmiany jej zapisów - uważa Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.
Rozmowa z Januszem Kaliszczakiem, lekarzem medycyny, specjalistą chorób zakaźnych, epidemiologiem i pediatrą.
Projekt zmian w prawie farmaceutycznym zakłada wprowadzenie poważnych ograniczeń w zakładaniu aptek. Może mieć to wpływ na ceny leków.
Narasta przekonanie, że elity polityczne i niektóre medialne oderwały się od realiów życia szarego człowieka - mówi dr Sławomir Drelich, politolog i etyk z UMK w Toruniu.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.