11 listopada 1918 roku każdemu z nas kojarzy się z dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. - W tym, owszem, jest odrobina prawdy - mówi prof. Andrzej Chwalba. Czy, zakładając, że w 1918 r. nie ma Piłsudskiego, był Polak zdolny poprowadzić...
Do rodzinnej Małej Wsi koło Krakowa Tomasz Marczyński wpadł jak zwykle - w porze jesienno-zimowej. Jak zwykle może tu odpocząć od zgiełku wielkiego świata.
O stanie polskiej armii, polityce prowadzonej przez Antoniego Macierewicza i o tym, czy grozi nam konflikt zbrojny - mówi Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.
Do wojska, na ochotnika wstąpił w 1935 r. Trafił do batalionu czołgów w Żurawicy. Jest jednym z ostatnich, żyjących uczestników wojny obronnej we wrześniu 1939 r.
Na krańcu świata musiał poradzić sobie bez komórki, zegarka, śpiworu, słodkiej wody, szczoteczki do zębów i jedzenia. Daniel Wiśniowski z Krakowa przetrwał na Fidżi do końca, 5 tygodni.
Najpierw pomnik Jana Pawła II z Ploërmel chciał przejąć powiat sochaczewski. Teraz takie chęci wyraził też powiat kolbuszowski i Rzeszów.
19 października 2017 r. na warszawskim placu Defilad Piotr Szczęsny z Niepołomic dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko polityce PiS. Chemik, członek stowarzyszenia Mensa, pracował jako szkoleniowiec w organizacjach pozarządowych. Rozmowa...
Bolesław Wieniawa Długoszowski, Michał Firlit i Kazimierz Kwieciński to gorliccy ułani. Stali u boku marszałka Piłsudskiego, zawsze na koniu i z szablą w dłoni, gotową do walki.
- Na Słowenii było trochę pusto na trybunach. U nas jest lepsza atmosfera, jest głośniej i przyjemniej – mówi Magdalena Hawryła, siatkarka Developresu Rzeszów przed meczem z Branikiem Maribor w 3 rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzyń. W pierwszym...
- Byliśmy bardzo mocno zmotywowani. W hali czuć było emocje i ogień, który w nas buzował - mówi Bartłomiej Lemański, środkowy Asseco Resovii o meczu z AZS-em Olsztyn.
Tylko do 18 listopada można składać wnioski w sprawie przyznania 10 tys. zł rekompensaty za utracony deputat węglowy. Został na to tydzień. Oto o czym trzeba pamiętać
Przez dwa lata od otrzymania prawa jazdy kierowca nie będzie mógł jeździć szybciej niż 100 km/h.
Przypomnijmy, że podczas gwałtownej wichury, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu, jedną ze szkód było uszkodzenie rury w terminalu LNG.
Wykorzystując przerwę na reprezentację Jagiellonia Białystok dziś rozegra spotkanie sparingowe z drużyną białoruskiej ekstraklasy - Niemanem Grodno.
Łatwiej znaleźć różnice niż podobieństwa pomiędzy państwami z lat 1918-1939 i 1989-2017. Ale przyglądając się uważniej, dostrzeżemy, że Polska przedwojenna i obecna to ten sam kraj - połączony nie tylko historią, symbolami narodowymi i zwyczajem...
Szewc Rogala z Kościerzyny pojechał na konferencję pokojową do Wersalu, by walczyć o przyłączenie Pomorza do Polski. Dlaczego akurat on? Dlatego że chciał żyć w swoim kraju.
Za czasów marszałka burgerów w Polsce nie jadano, to raz, a po drugie, on sam do jedzenia nie przywiązywał specjalnej wagi. Większą radość z konsumpcji odczuwała jego Kasztanka, ale i to niepewne, bo znana była wszak z chronicznej niestrawności -...
Jesteśmy dosyć łagodnymi ludźmi. Agresja na tle kulturowym czy politycznym na szczęście u nas występuje rzadko. Współczujemy innym, kiedy spotyka ich nieszczęście. Ale silna jest też w nas kultura narzekania. Jako zbiorowość mamy jednak...
Każde kolejne spotkania z lekarzami przynosiły nowe rewelacje. Medycy bombardowali rodziców takimi terminami jak: wodogłowie, pęcherz neurogenny, niedowład i deformacja nóżek, cewnikowanie.
Bez Polek Legiony Piłsudskiego chodziłyby bose, gołe, głodne i brudne. One czuwały nad tymi, którzy poszli strzelać, chroniły dom i czekały. A w wolnej Polsce stawały na głowie, by wyżywić rodzinę - mówi Aleksandra Zaprutko-Janicka, historyczka,...
Największy moment w historii Polski przeżywamy właśnie teraz. I jak to spieprzymy - to chyba naprawdę zasługujemy na kolejny rozbiór. Od razu mówię, że ja chcę być wtedy w strefie niemieckiej - mówi Zygmunt Miłoszewski, pisarz.
Unikatowe zdjęcia sprzed stu lat pokazują anonimowych bohaterów. Polskich emigrantów, którzy wrócili z Ameryki, by walczyć o niepodległą ojczyznę.
Na świecie - od Nowej Zelandii po Honduras, od Danii po Senegal - ostatnie bitwy o mundial. W Europie, Ameryce Południowej i Australii - Oceanii baraże.
Miasto więcej wybacza, góry nie. Bo kiedy jesteś tam, wysoko, każdy błąd może kosztować życie. Od decyzji, wyboru, oceny ryzyka, intuicji zależy los twój i twoich kolegów. To nie jest proste do uniesienia - mówi Aleksandra Dzik, himalaistka...
Władze miasta proponują obniżenie o 1/3 stawek za odbiór śmieci dla sal bankietowych. Dzięki temu ma być uczciwiej. Przedsiębiorcy o pomoc proszą już od roku. Może tym razem uda się uzyskać konsensus. Są na to spore szanse.
- Wydawało nam się, że za reformą oświaty, która wymaga od pedagogów i nauczycieli ogromnego nakładu pracy, będzie szedł jakiś zastrzyk finansowy. Nie doczekaliśmy się go we wrześniu tego roku. Tak samo nie będzie go 1 stycznia 2018 roku. Poziom...
Okazuje się, że treści, o których śpiewamy razem z Tymonem, i wartości zawarte w kulturze zbójnickiej stały się dzisiaj bardzo aktualne - mówi Krzysztof Trebunia-Tutka.
Trzyosobowa rodzina zginęła tydzień temu w porcie Arskogssandur. Potrzebna pomoc na sprowadzenie ich ciał do domu.
Rok i sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu, dozór kuratora i nakaz oddania 545 tys. zł - to wyrok dla Justyny P. Jak orzekł toruński sąd, kobieta przez dwa lata przywłaszczała sobie pieniądze męża - znanego biznesmena. Pomagała mu w księgowości...
Rada programowa TVP3 Opole czuje się od wielu miesięcy lekceważona przez dyrektora ośrodka. Sprawa wyszła na jaw przypadkiem, bo większość jej przedstawicieli milczała, uznając, że nie ma szans na zmianę sytuacji.
Niemal 40 pokazów w cztery dni i czołowe nazwiska polskiego świata mody. To właśnie KTW Fashion Week, które od wczoraj do niedzieli trwa w katowickiej Fabryce Porcelany.
Kwestia pracowników delegowanych to nie troska o pracownika, a sposób obejścia zasad i stosunków obowiązujących na wspólnym rynku - mówi Elżbieta Bieńkowska, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług.
Wiadomo już, że w przyszłym roku rozpoczną się prace budowlane przy odnawianiu parku Witosa. Teren czeka wiele - nawet rewolucyjnych - zmian.
Klub nie zdecydował się na doświadczonego z ekstraklasy trenera, a na obcokrajowca z Niemiec.
Bydgoska Prokuratura Okręgowa rozpracowuje sprawę policjantów z CBŚP, którzy zimą po nalocie mieli z magazynu zabierać, m.in., lewe perfumy i... torebki.
Wizyta Donalda Trumpa w Chinach zakończyła się sukcesem, szczególnie biznesowym. Z kolei w Wietnamie prezydent USA spotka się z Władimirem Putinem. Mimo napiętych relacji.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.