Z jedenastu tysięcy nadesłanych zdjęć zobaczymy setkę. A na nich Wschód. Jaki? „Niedorobiony, na sznurek poprawiony, zabłocony i z dziurawymi drogami, plastykowy i przaśny. Zapatrzony gdzieś ciągle na mityczny Zachód, trochę udający luksus”, jak...
Tak mógłby brzmieć wywiad z Józefem Piłsudskim. Jego wypowiedzi zaczerpnęliśmy z autentycznego przemówienia w Katowicach w 1922 r. Mówił o przyłączeniu Śląska do Polski, jej odrodzeniu i o nowej Europie.
W rodzinie Manowskich tę historię przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Ma ona przemawiać do młodych i wyjaśniać, jak bardzo można kochać Polskę. Polskę, która niewiele ponad sto lat temu była tylko sennym marzeniem.
Po remoncie ul. Święty Marcin i jej otoczenie ma odzyskać dawny blask, a co najważniejsze, na powrót przyciągnąć ludzi do centrum miasta. Pomóc mają w tym uspokojenie ruchu, a także zieleń i mała architektura budujące nastrój tego miejsca.
Święty Marcin dla pieszych, matek z dziećmi, poznaniaków z niepełnosprawnościami. Piotr Z. Barełkowski z zespołem Studio ADS jest autorem konkursowej koncepcji.
Ulica Święty Marcin to miejsce, które w XX wieku było świadkiem najważniejszych wydarzeń historycznych w Poznaniu i stanowiło serce miasta.
Dostęp do błękitnego paliwa mają już mieszkańcy 43 opolskich gmin. Do 2020 r. gaz ma zostać doprowadzony do ponad 40 miejscowości.
Polakom kojarzy się ze świętem niepodległości, częściowo z pieczoną gęsią na obiad, a w Wielkopolsce, podobnie jak w Bydgoszczy, również ze spożywanymi masowo rogalami świętomarcińskimi. Skąd się ich tradycja wzięła?
Ponad rok temu życie Mariana Bywalca legło w gruzach. W zderzeniu malucha z BMW w Katowicach-Giszowcu stracił żonę i wnuczkę. Przeżył adoptowany wnuczek. Teraz trwa walka o to, z kim ma zamieszkać: z dziadkiem czy z ciocią
Zmodernizowana ulica odetchnie pełną piersią. Być może nie od razu po remoncie, ale wiele będzie zależeć od ludzi i władz. Światowe przykłady pokazują, że jednak można.
Nowy Świat i Krężnicka. Na działkach przy tych ulicach mają w Lublinie powstać rządowe czynszówki. Grunty przekazały właśnie PKP.
W sobotę ulicą Święty Marcin przejdzie tradycyjny korowód, a prezydent Poznania przekaże jej patronowi klucze do miasta. Przed Zamkiem odbędą się koncerty, a tłumy poznaniaków zajadać będą świętomarcińskie rogale. Tegoroczne imieniny ulicy mają...
Rewitalizacja centrum to ogromne przedsięwzięcie, a Projekt Centrum to największa tego typu inwestycja w Poznaniu.
Niektórzy mówią, że to impreza dla elity, że nas na nią nie stać. Naprawdę nie jest warta każdych pieniędzy? To tydzień, kiedy świat kina mieści się w Bydgoszczy. A kosmiczne gwiazdy bywają na wyciągnięcie ręki. W sobotę zaczyna się jubileuszowy,...
Na co dzień studiuje zarządzanie na Politechnice Białostockiej. Jego pasją są także wyścigi kolarskie. Teraz nagrał filmik o naszym mieście w nowoczesnej technice.
„Skrzywienie kręgosłupa. Wieczór dla osób z wadą postawy” realizatorzy zapowiadają jako przewrotny i przerażająco aktualny komediodramat o lęku.
Święty Marcin to nie tylko punkty gastronomiczne i lokale użytkowe. To przede wszystkim ludzie, którzy tutaj żyją, pracują, którzy na co dzień tworzą lokalną społeczność.
Gdy w telewizji TVN po raz pierwszy pojawił się teleturniej „Milionerzy”, Sara miała dwa latka. Pierwszych odcinków nie pamięta, choć wokół oglądali je wszyscy. 18 lat później to właśnie ona usiadła naprzeciw Huberta Urbańskiego i wygrała 10...
Lublinianka spowodowała wypadek, a została skazana za zabójstwo. Teraz, z pomocą rodziny, odwołuje się do irlandzkiego Sądu Najwyższego.
Jeździł, jeździł i… wyjeździł. Wicepremier Jarosław Gowin oczywiście. Najczęściej goszczący w Toruniu minister obecnego rządu wyjeździł wizytę prezydenta Michała Zaleskiego na konwencji założycielskiej swojej nowej partii - Porozumienia.
320 tys. zł wynosi cena wywoławcza zabudowanej nieruchomości u zbiegu ulic Prusa i Konopnickiej w Chełmży. Przetarg odbędzie się już 21 listopada. Żeby zostać właścicielem mocno podupadłych zabudowań i gruntów, trzeba wpłacić 25 tys. zł wadium.
Opolski oddział generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpisał przetarg na budowę obwodnicy Myśliny, w ciągu drogi krajowej nr 46. Budowa nieco ponad trzykilometrowego odcinka planowana jest na lata 2018-2019.
Dwóch 17-latków molestowało 11-latków. Wszyscy byli wychowankami specjalnego ośrodka w Tomaszowie Lubelskim. U każdego z nich zdiagnozowano lekkie upośledzenie umysłowe. Sąd prawomocnie skazał zwyrodnialców na 4 i 2,5 roku więzienia.
Okazuje się, że sposób rozpalania w domowych piecach ma ogromne znaczenie. Szacuje się, że „palenie od góry” pozwala w sezonie zaoszczędzić nawet do jednej trzeciej węgla czy drewna.
Muzyczną gwiazdą tegorocznych Imienin Ulicy Święty Marcin będzie formacja Raz Dwa Trzy. Adam Nowak i koledzy pojawią się na scenie przed Zamkiem w sobotę o godzinie 19.30.
Decydując się na odwrócenie sojuszów w 1917 roku, Józef Piłsudski zagrał va banque. Zamiast do więzienia w Magdeburgu mógł trafić pod ścianę. Ryzykował dużo i to się opłaciło Polsce.
Rząd przyjął koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego między Łodzią i Warszawą. Pojawił się w nim zapis o możliwości budowy kolei z Łodzi do stolicy jadącej 1200 km/h.
Na przełomie października i listopada przeżywamy wiele rocznic, które wywarły wielki wpływ na dzieje Europy i świata w sferze duchowej i religijnej, ale także w układach politycznych, gospodarczych i kulturowych. Rocznice wskazują moment...
Do Polskich Legionów z ziemi oświęcimskiej wstąpiło 700 ochotników, głównie młodych ludzi. Bardzo znaczącym wydarzeniem patriotycznym była wizyta w mieście Józefa Piłsudskiego w 1915 r.
Mimo że Józef Beck urodził się w Warszawie, nie obcy był mu nasz region, tu się wychował. Limanowski dom Becków był miejscem, gdzie spotykały się wybitne osobowości tamtej epoki.
Mam wrażenie, że w sprawie Marka Olszewskiego, obie strony chciały sobie podrzucić kukułcze jajo. I do kompromitacji doszło. Wszystkich.
Do wojska, na ochotnika wstąpił w 1935 r. Trafił do batalionu czołgów w Żurawicy. Jest jednym z ostatnich, żyjących uczestników wojny obronnej we wrześniu 1939 r.
Na krańcu świata musiał poradzić sobie bez komórki, zegarka, śpiworu, słodkiej wody, szczoteczki do zębów i jedzenia. Daniel Wiśniowski z Krakowa przetrwał na Fidżi do końca, 5 tygodni.
O stanie polskiej armii, polityce prowadzonej przez Antoniego Macierewicza i o tym, czy grozi nam konflikt zbrojny - mówi Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.
Z dziennika rzecznika kurii archidiecezjalnej w Krakowie (17). O Juanie Diego i pięknej indiańskiej Pani.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.