Ppor. Tadeusz Lutak, ps. Pancerz, ze Strzyżowa do wojska wstąpił 82 lata temu [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Ppor. Tadeusz Lutak, ps. Pancerz, ze Strzyżowa do wojska wstąpił 82 lata temu [WIDEO]

Norbert Ziętal

Do wojska, na ochotnika wstąpił w 1935 r. Miał prawo wyboru jednostki, zdecydował się na batalion czołgów w Żurawicy. Jest jednym z ostatnich, żyjących uczestników wojny obronnej we wrześniu 1939 r.

Ppor. Tadeusz Lutak ze Strzyżowa ma ogromny szacunek do munduru. Gdy go włoży i usiądzie, to protestuje, jeżeli ktoś w takiej sytuacji chce mu zrobić zdjęcie. Błyskawicznie podnosi się i pręży jak struna. Niczym dwudziestolatek. Tymczasem w sierpniu pan Tadeusz skończył 100 lat.

Ze st. chor. sztab. Grzegorzem Kielarem, dowódcą plutonu zaopatrzenia 1 batalionu czołgów w Żurawicy, st. sierż. Mariuszem Szefferem, inspektorem sekcji wychowawczej 1bcz oraz historykiem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej dr. Grzegorzem Szopą zajeżdżamy pod dom pana Tadeusza Lutaka. Dużo wcześniej przed umówioną godziną.

- Dziadzio już na panów czeka - rodzina zaprasza do środka.

Pan Tadeusz wita nas w swoim pokoju. Na ścianach oprócz religijnych obrazów, zdjęcia i rysunki podporucznika. Uwagę zwraca duży szkic placu szkoleniowego w jednostce czołgów w Żurawicy w 1938 r.

- Dlaczego wstąpiłem na ochotnika do wojska? Wojsko się mi strasznie podobało. Wcześniej byłem na obozie wojskowym koło Drohobycza, dzisiaj na Ukrainie. Ale wojsko nas ćwiczyło. Był tam wtedy taki st. sierżant, jak nam w d... dawał, nie do zniesienia. Jak nas tak tłukł po ziemi, to go oficer złapał i zmienili go. Bo dyscyplina w wojsku jest potrzebna, ale to była przesada

- pan Tadeusz, ku ogromnemu szacunkowi słuchających go żołnierzy, doskonale zapamiętał wiele barwnych szczegółów wojskowej części swojego życia, m.in. parametry używanego uzbrojenia.

W dalszej części reportażu przeczytasz m.in.:

 • dlaczego 18-letni Tadeusz zdecydował sie na czołgi
 • jak to było być gońcem gen. Stanisława Maczka
 • jakie zadania czekały w AK
Pozostało jeszcze 71% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.