Andrzej Hamada, nestor opolskich architektów, wspomina wojenne losy. W czwartek opowiadał o nich na spotkaniu w opolskiej siedzibie CMJW. Miał niesamowite życie.
Stefan Badeni, o którym obszernie pisaliśmy w poprzednim tygodniu, osiadł po wojnie na stałe w Irlandii, w Dublinie i zajął się pisarstwem. Potrafił pisać pogodnie nawet o najbardziej tragicznych wydarzeniach w jego życiu, gdyż – zdaniem Jana...
Raz na 40 lat kupujemy nową skrzynkę na narzędzia. Te stare często pamiętają II wojnę światową, albo i plejstocen. Czasem to nawet nie skrzynki tylko stare walizki z urwanymi zamkami, pudełka jakimś cudem uchowane od zawsze.
Rzadko rozmawiamy o młodym pokoleniu. Oczywiście, temat się pojawia, ale tak przy sposobności. Gdy rozmawialiśmy np. o zmianie estetyki w teatrze - to wtedy była mowa o odmienności oczekiwań artystycznej młodzieży. Albo gdy naszym tematem jest...
Klasyczną urodę i pasję do telewizji odziedziczyła po mamie - Krystynie Losce. Jako dziecko była nieśmiała, publiczne występy stały się dla niej terapią z kompleksów. Znalazła także szczęście w miłości i małżeństwie, chociaż nie ma dzieci.
Osiem tysięcy litrów trującej substancji wyciekło z cysterny w wyniku wypadku, do którego doszło na DK 5 w Szubinie. To pierwsze takie zdarzenie w naszym regionie.
Nowy ciągnik rolniczy zakupił brzeziński Zakład Usług Komunalnych. Koszt nowego nabytku to ponad 360 tys. zł.
Prochy 50-ciu rozstrzelanych jeńców alianckich, po Wielkiej Ucieczce, do 1948 roku spoczywały w mauzoleum na terenie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.
Spotykają się w każdym miesiącu w budynku Komendy Hufca ZHP Sławno. Organizują różnego rodzaju wydarzenia. ,,Wiarusy” to instruktorzy, którzy kochają harcerstwo i są w nim już od kilkudziesięciu lat.
Wnioski z analizy opłacalności zakupu autobusów elektrycznych nie są budujące dla zwolenników elektromobilności.
Szczecineccy leśnicy ratują bagna i torfowiska, którym z powodu osuszania grozi zagłada.
Dobiega końca prokuratorskie postępowanie dotyczące tragedii, do jakiej doszło w sierpniu ubiegłego roku na plaży w Darłówku. Śledczy przesłuchują ostatnie osoby.
Osiem dni temu inżynier kontraktu z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad objeżdżał budowane w naszym regionie odcinki drogi ekspresowej S5. Szczególnie uważnie lustrował dwa pierwsze: łącznie od Nowych Marz do Świecia i piąty: od Białych...
Jakkolwiek to zabrzmi, w sprawie cmentarza trwa wyścig z czasem. Nowe miejsce na cmentarz okazało się chybione. Na razie wszystko wskazuje na to, że gmina zdąży z utworzeniem innego zanim obecny cmentarz w Strzelcach Krajeńskich się zapełni.
Dwie wille kryją się w Ustroniu przed przechodniami przy krótkiej ulicy Zielonej. Jedna należała do Edwarda Gierka, druga - do generała Jerzego Ziętka. Historia obu budynków potoczyła się inaczej, oba są jednak - razem ze słynnymi piramidami -...
Od 2017 roku zarówno na dyplomach uczelni wyższych, jak i na świadectwach szkół podstawowych pojawia się oznaczenie PRK. Jeśli nawet ktoś je zauważa, to zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy, że nie jest to jakiś kolejny przejaw dokuczliwej polskiej...
Pytania brzmiały: jesteście rodzicami kilku- i kilkunastoletnich dzieci? Jak można się z nimi wybrać w Gorzowie?
Okazuje się, że teraz to nie nasi pacjenci szukają pomocy w szpitalach w Poznaniu, ale mieszkańcy Wielkopolski coraz częściej tę pomoc uzyskują w Szpitalu Uniwersyteckim.
Winiarskie tradycje Zielonej Góry można poznawać w różny sposób, np. odkrywając podziemne miasto. O tym mówi najnowsza wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej, której otwarcie nastąpiło w środę.
17 nowych wozów dla lubuskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Nowe pojazdy trafiły nawet do biedniejszych gmin, jak chociażby gmina wiejska Gubin. Dąbie również otrzymało promesę, ale nie było łatwo. Dlaczego? Sołtys wsi oraz niektórzy...
Inowrocławski ratusz udzielać będzie bonifikat od jednorazowych opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
Z przytupem Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaczyna kolejny sezon. Od 1 maja będzie kolorowo, koncertowo. Słowem: przebojowo.
Łasiński Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w ostatnich latach miał problem z naborem. Dlaczego? Postawieniu diagnozy służyć ma anonimowa ankieta.
Zawieszenie strajku nauczycieli to de facto jego koniec. To klęska ZNP i zwycięstwo PiS. Ale koniec strajku nauczycieli nie kończy pytań o konsekwencje tego co się stało.
Dominika Witczak z Szamocina w Wielkopolsce nie ma zwykłego życia: pracy 8-godzinnej, codziennych obowiązków... W domu bywa, a w pracy niekiedy spędza kilkanaście godzin i kończy ją w najróżniejszych miejscach na świecie.
Krystyna Łybacka w polskiej polityce jest od początku lat 90. Teraz, po prawie 30 latach działalności w Sejmie czy europarlamencie, mówi koniec. Jak wspomina swoją polityczną karierę oraz osoby i wydarzenia, które jej towarzyszyły? Co sądzi o...
Nazywany był diabłem i po prawdzie zasłużył sobie na ów przydomek swoimi niecnymi czynami. Gwałtownikiem bowiem Stanisław Stadnicki był okrutnym. Gwałcił, palił, mordował, za nic miał prawa innych i twierdził, że lepiej nie żyć, niż szlachcicem...
Staram się, aby wykonane przeze mnie zdjęcie niosło w sobie wyraźny ślad i zapach tego, co wydarzyło się na scenie, by zawierało w sobie krople esencji spektaklu. Staram się unikać sytuacji, w których można by mnie posądzić o przekłamania....
I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zwane popularnie „Marcinkiem”, obchodzi jubileusz 100-lecia. W połowie maja na dwudniowe świętowanie zjadą się setki absolwentów z całego kraju i świata. I wszyscy powiedzą to samo:...
Po drodze zapominamy o tym, co jest w życiu ważne. I nagle okazuje się, że wszystko, co robimy, zmierza w złym kierunku - mówi psycholog Katarzyna Korpolewska.
Od poniedziałku 6 maja do niedzieli 26 maja klienci Galerii Łódzkiej (al. Piłsudskiego 15/23, Łódź) mogą podziwiać naprawdę „odjazdową” wystawę. W roli głównej – Mercedes-Benz. Ikony przemysłu samochodowego zaparkowały w centrum handlowym, ciesząc...
Z Leszkiem Adamczewskim poznańskim dziennikarzem i pisarzem rozmawiamy o jego książce „Katastrofy. Zapomniane i przemilczane tragedie w powojennej Polsce”.
Strach jest związany z etapem życia, na jakim jesteśmy. Dużo o nas mówi, bo jest odzwierciedleniem naszych priorytetów, tego, co jest dla nas w danym momencie najważniejsze
Rozmowa z profesor Agnieszką Stępkowską, autorką książki pod tytułem "Pary dwujęzyczne w Polsce".
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.