Kraków jest ważnym miejscem na mapie polskiej piosenki. A może raczej był - bo w ostatnich dwóch dekadach nie zaistniała w nim żadna gwiazda z prawdziwego zdarzenia. Ci jednak, którzy wcześniej objawili swój talent pod Wawelem, byli...
Jak to jest, że w każdym okresie historycznym władza walczy z elitą? Elity trzeba się bać, bo jest, jak chcą socjologowie, warstwą wyróżnioną z ogółu społeczeństwa, a więc mądrzejszą, inteligentniejszą, taką, która mogłaby władzy patrzeć na...
Gdyby wziąć globus i wycelować w sam środek Eurazji, palec wylądowałby gdzieś tutaj, w górzystym kraju leżącym między Chinami, Afganistanem, Kirgistanem i Uzbekistanem. Geograficznie rzecz ujmując Tadżykistan jest sercem największego kontynentu....
Miała 24 lata kiedy założyła kwiaciarnię. Dziś wie, kiedy klient potrzebuje bukietu róż, a kiedy filiżanki herbaty.
Miała 35 lat. Była jedyną córką swoich rodziców. Miała troje dzieci i plany na przyszłość. W piątek, 11 sierpnia, została zamordowana. Podejrzanym jest jej mąż. Uciekł z miejsca zbrodni, a potem sam zgłosił się na policję
Oszust długo zbierał pieniądze na rzekomo chore dziecko zanim go zdemaskowano. Dlaczego dajemy się nabrać? - pytamy Maję Jaworską, wiceprezesa fundacji „Mimo Wszystko”.
To piękna, ale niełatwa praca - mówi dr Andrzej Grudzień, neonatolog ze szpitala dziecięciego w Prokocimiu. - Mi w niej pomaga wiara. Jakoś lżej mi z myślą, że nie jestem z tym wszystkim sam, że tam wysoko czuwa Ktoś, bez kogo bym pewnie tutaj...
Ostatni baron SLD w województwie to Andrzej Szarawarski. W rozmowie z Agatą Pustułką z Dziennika Zachodniego mówi m.in. jak ocenia politykę PiS i rodzimą scenę polityczną. Czy PiS przejęło lewicowy elektorat? Czy powinniśmy się domagać reparacji...
Wenecja... Jest tam ciekawa architektura współczesna czy tylko znane wszystkim zabytki? W naszym wakacyjnym cyklu programu "Dobrze zaprojektowane" - niespodzianka Anny Dudzińskiej.
Zgodnie z nauką Kościoła małżeństwo to związek nierozerwalny. W sytuacji kryzysowej pomaga go ratować kielecka Wspólnota Trudnych Małżeństw Sychar.
Czy można w wieku 50 lat stać się rozpoznawalnym artystą? Zdobyć popularność nie mając wykształcenia, nie potrafiąc pisać i czytać? Historia wyjątkowego człowieka – Józefa Piłata pokazuje, że tak.
Średnia cena mieszkania 55 m kw. wzrosła w Szczecinie przez ostatnie 4 lata o 34 tys. zł. - Ale nie zawsze tak będzie - przestrzega profesor Dariusz Zarzecki, ekonomista z US.
Gdzie jest woda w Koniecpolu. Miał być wodociąg. Nie ma. Tadeusz Jamrozik niedługo skończy 80 lat. Całe życie mieszka w gminie Koniecpol. Ale wodociągu nie miał nigdy.
Pożar lasu w Kuźni raciborskiej był największym pożarem w powojennej Europie. 26 sierpnia 1992 r. w Kuźni Raciborskiej rozpętało się prawdziwe piekło. Ogień pochłonął trzy ofiary, kilkaset osób było rannych. Spłonęło 9 tysięcy hektarów lasu, a z...
Oderwanie od pracy przy komputerze, pobieganie po lesie, umorusanie się, łażenie po pas w błocie jest potrzebne - mówi Grzegorz Kuczyński, prezes fundacji Białystok Biega, organizatora sobotniego biegu Hero Run w Ogrodniczkach. I tłumaczy,...
Odszedł Leszek Jankowski, działacz Solidarności, sygnatariusz deklaracji ideowej Ruchu Młodej Polski, prawnik.
Rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 53 czekają na dobudowę skrzydła placówki. Teraz warunki nauki są tam tragiczne.
Niemal wszyscy mieszkańcy Olesna pomagają rodzinie Mariusza, żeby obudzić go ze śpiączki i żeby mógł zobaczyć swoją nowo narodzoną córkę.
Harcerze na letnie obozy czekają cały rok. Są dla nich nie tylko oddechem od cywilizacji, ale też czasem zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń. Dlatego świetnie radzą sobie w trudnych sytuacjach, ale nawałnica w Suszku ich przerosła.
Trzy z czterech pomorskich drużyn rozpoczęły treningi przed nowym sezonem. Jedynym wyjątkiem są koszykarze Czarnych Słupsk.
Pół roku z trójką dzieci na jachcie pływającym między wyspami na Wielkiej Rafie Koralowej oznacza brak nudy i nieustannie wysoki poziom adrenaliny. Codzienne życie pięcioosobowej rodziny w niecodziennym miejscu i Wielka Rafa Koralowa widziana...
Rozmowa z Cecylią Gonet, przewodniczącą Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego.
Sławomir Broniarz, prezes ZNP, dalej walczy przeciw wprowadzeniu reformy oświaty. Na 4 września zapowiada wielki protest. Czy ta manifestacja ma jakikolwiek sens?
Nowogrodzka przestanie świecić pustkami już 7 września. Do Showmax powraca z urlopu Prezes. Czy prezydent wejdzie w końcu do gabinetu? O „Uchu Prezesa” opowiada Robert Górski, lider Kabaretu Moralnego Niepokoju, w rozmowie z Anitą Czupryn.
Specjalistów - z Wiesławem Górnickim na czele - od pisania przemówień miał już nawet generał Wojciech Jaruzelski, spod ich ręki wyszła nawet mowa, którą Polacy usłyszeli z telewizorów 13 grudnia 1981 roku. Dziś korzystanie ze speechwriterów to w...
Prawo. Forum Współpracy Sędziów apeluje o nieprzyjmowanie stanowisk od ministra Ziobry.
- Partia prezydencka to scenariusz bardzo mało prawdopodobny. Andrzej Duda nie ma wystarczająco silnej woli politycznej, by taką partię utworzyć. Poza tym nie ma do tego narzędzi - mówi prof. Antoni Dudek w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
Nawet sto tysięcy żołnierzy może wziąć udział we wrześniowych manewrach armii rosyjskiej i białoruskiej. „Zapad 2017” to wyraźny sygnał od Władimira Putina. Odbiorców jest wielu.
- Naiwnością jest wiara, że ograniczenie lub wyraźne zmniejszenie liczby turystów spowoduje, że mieszkańcom będzie się żyło lepiej - mówi geograf kultury prof. UG Mariusz Czepczyński.
Z Mirosławem Piepką z domu filmowego Filmicon, scenarzystą filmu „Kamerdyner“ rozmawia Monika Jankowska.
Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.
W pesymistycznym scenariuszu do końca życia może zostać w celi. Optymistyczny wariant też nie jest dla niego wesoły.
W Ludowym Wojsku Polskim istniały świetnie wyszkolone i uzbrojone formacje. Ale najsłynniejszą z nich był 1 Batalion Szturmowy, czyli Jednostka Wojskowa 4101 z wyspy Wolin.
Marcin Dubieniecki to człowiek niesłychanie ambitny. Był czas, że bardzo chciał zostać politykiem, teraz zapragnął popracować w piłce nożnej, ale chyba nic z tego nie będzie. Za to przed nim wciąż proces, w którym wystąpi jako oskarżony.
Białostocki proces czterech obywateli Czeczenii miał pokazać, że organa ścigania i służby dbają o nasze bezpieczeństwo. Że terroryści islamscy są groźni, ale nie u nas. A wyszło inaczej.
Różne kultury utożsamiają to, co wstrętne z tym co uznaje się za złe (najsilniej jest to widoczne w kulturach azjatyckich i afrykańskich), trochę na zasadzie „dobre jest to, co jest czyste i ładne, złe jest to, co brudne, brzydkie, wstrętne”
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.