Rozmowa z Jerzym Szczakielem, żużlowym mistrzem świata z 1973 roku.
„Maryjko, wojna bedzie w Polsce, jadymy do dom kraju bronić” - mówił do żony Jan Faska. Żył wśród polskich osadników w Brazylii i spełniał sny Polski o koloniach zamorskich. Wiosną 1939 wrócił do rodzinnego Chorzowa, by 1 września z Domu Powstańca...
Z czego słynie Będzin? W Polsce - pewnie z zamku, natomiast w regionie - z targowiska! To tu w każdą środę i sobotę ściągają mieszkańcy całego województwa. Powód? Na 42 tys. m kw. u 1000 handlarzy można kupić prawie wszystko. I to w jakiej...
Pierwszy dzień II wojny w Bydgoszczy minął w miarę spokojnie. Na niebie pojawiły się tylko nieliczne samoloty niemieckie. Wierzono w zwycięstwo.
Mamy teraz czas rejestracji. Wyborczej oczywiście. W tym tygodniu minął termin rejestracji komitetów wyborczych, 16 września minie termin rejestracji list kandydatów. Spokój zupełny panuje w Toruniu wokół tej procedury. A kiedyś bywało gorąco...
Czy bezdomni zbierający na alkohol w centrum miasta wysyłają swojego kolegę inwalidę, by ten wyżebrał dla nich jeszcze więcej datków?
Rozmowa z Pawłem Kasprzakiem, publicystą, operatorem, producentem, działaczem opozycji antykomunistycznej, liderem Obywateli RP.
Niewiele było w dziejach Polski wydarzeń tak pozytywnych jak podpisanie Porozumień Sierpniowych. Dziś jednak bohaterowie tamtych wydarzeń nie chcą nawet stanąć koło siebie.
Rozmowa z prof. dr. hab. Aleksandrem Lasikiem z Instytutu Historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który specjalizuje się w problematyce zbrodni niemieckich.
W tym roku szkolnym uczniowie po raz pierwszy napiszą egzamin ósmoklasisty, po raz ostatni - gimnazjalny. 1 września 2019 roku gimnazja ostatecznie przestaną istnieć.
Pani Ludmiła ma już dość noszenia drewna, by opalić dom. Chce założyć gaz. Ma już umowę, korzystne decyzje władz i postanowienie sądu. Ale gazu nie ma. Bo przeciw są sąsiadki. - Jak będzie tu gaz, to zginiemy - mówią.
W całej Polsce przyznano już 2,33 mln świadczeń „Dobry Start”. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem również na Pomorzu, gdzie wypłacono już ok. 110 tys. świadczeń.
Miał niewiele ponad 50 lat. Żył w dostatku, cieszył się poważaniem wśród sąsiadów i nie skarżył się na zdrowie. Do tego pracował. Kilka dni temu udusił żonę, a sam powiesił się w piwnicy.
Jerzy Witaszczyk podsumowuje mijający tydzień. Co przykuło jego uwagę?
Sąd w Warszawie oddalił skargę burmistrza Byczyny, która zarzucił Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju, że resort popełnił błąd, źle oceniając wniosek Byczyny o dotację na renowację murów obronnych.
„Pokolenie szybkich kciuków” - tak mówią o ofiarach smartfonów, do których też się zaliczam. Czy coś w tym złego? Chyba nie, jeśli tylko „komórki”nie spowodują likwidacji tych prawdziwych, czyli w naszych mózgach
Dokładnie miesiąc i 17 dni przepracowała mieszkanka województwa łódzkiego, która co miesiąc otrzymuje 1,06 zł emerytury. Nie jest to jednak najniższe świadczenie wypłacane w naszym województwie. To należy do 67-letniego mężczyzny, który jest w...
Spośród wielu prawd o świecie, w którym żyjemy, jedna ukazuje w ogromnym skrócie, ale bardzo trafnie to, co się w nim dzieje. Czytamy w Księdze Koheleta: „Nie nasyci się oko patrzeniem, ani ucho napełni słuchaniem. To, co było, jest tym, co...
Dynie - giganty urosły na działce pana Włodzimierza Marciniaka, mieszkańca Retkini. Wraz ze swym synem Jarosławem mężczyzna przywiózł dwa okazy do na parking pod naszą redakcją, by pochwalić się swoimi plonami.
Sto lat temu słowo „transpłciowy” nie istniało. Mówiło się więc „obłąkany” i zamykano w ośrodkach psychiatrycznych. Taki los stał się udziałem jednego z najciekawszych młodopolskich poetów - Piotra Własta, który urodził się jako Maria Komornicka....
Gdy dwa ostatnie procesy 58-letniego Tadeusza G. skończą się wyrokiem skazującym, na koncie będzie miał oficjalnie 18 zabójstw. Na razie odsiaduje wyroki za uśmiercenie 8 osób.
Historie bronowickich perypetii krakowskich artystów otwierają przypadki nieco zapomnianego malarza o francuskich korzeniach - Ludwika de Laveaux
Ewa Kaim to przede wszystkim aktorka Starego Teatru. Teraz możemy ją oglądać w kinie. Pochodząca z Oświęcimia aktorka gra główną rolę w thrillerze „Odnajdę cię”.
Niemcy kradli wszędzie i zabijali wszędzie. Ale tylko na terenie Niemiec i na okupowanych ziemiach polskich zakładali obozy śmierci. Polaków traktowali gorzej niż Francuzów czy Belgów - mówi Dariusz Kaliński, autor książki „Bilans krzywd” wydanej...
Nadmiar biurokracji - i tej elektronicznej, i papierkowej. Niedofinansowanie nauczycieli... Na co choruje polskie szkolnictwo - pytamy Teodozję Maliszewską, wieloletnią dyrektorkę szkoły podstawowej w Krakowie, radną miejską.
Premier Morawiecki stwierdził finezyjnie, że unijny Trybunał Sprawiedliwości to nie Sąd Ostateczny. Korzystając z finezji premiera powiedzmy sobie zatem, że Prezydent RP, zwany czasami Ojcem Narodu, to jednak nie Bóg Ojciec, więc nie trzeba z...
Radio Łódź zaprasza w niedzielę o godz. 19 na na niezwykły koncert do studia im.Henryka Debicha.
Kilkanaście razy w miesiącu do schroniska przy ul. Marmurowej trafiają psi seniorzy, bo ich opiekun zachorował i trafił do szpitala lub umarł.
Ten problem to pokłosie dynamicznego rozwoju Szczyrku i mody na organizowanie przyjęć weselnych w tej miejscowości.
W ostatnim czasie pisaliśmy o zintegrowanym bilecie na transport zbiorowy w województwie pomorskim. Choć plany te wybiegają jeszcze w przyszłość, to już teraz pierwsze kroki poczyniła kolej. Dla słupszczan oznacza to m.in. tańsze bilety.
Nowe obwody wyborcze i zamiana mieszkań na potrzeby rewitalizacji będą głównymi tematami dzisiejszej sesji rady miasta. Być może stanie na niej również temat „Klątwy”, o ile zgodzi się na to Robert Biedroń.
Zarząd Infrastruktury Miejskiej remontuje kolejne zatoczki autobusowe w Słupsku i informuje o utrudnieniach dla kierowców i pasażerów. Modernizacje są w toku, choć jeszcze nie tak dawno miasto postulowało je usuwać.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku wypłacił już 2 046 000 złotych w ramach rządowego programu Dobry Start. W środę dowiedzieliśmy się, że słupszczanie złożyli już w MOPR 5660 wniosków.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim zrezygnował z pełnienia funcji. Z tego powodu w miniony piątek w Kaliszu Pomorskim odbyła się nieplanowana sesja Rady Miejskiej.
Jeszcze do końca września będą montowane w mieście pojemniki półpodziemne na papier i szkło. Do tego czasu, mimo że klapy są otwarte, nie można wrzucać do nich śmieci.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.