Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Marek Bartosik

Rozmowa z Dariuszem Kalińskim: Nie możemy o tym zapomnieć

Kaliński: Stosunek Niemców do obywateli naszego kraju, Polaków i Żydów, był oparty na głębokiej nienawiści rasowej Fot. NAC Kaliński: Stosunek Niemców do obywateli naszego kraju, Polaków i Żydów, był oparty na głębokiej nienawiści rasowej
Marek Bartosik

Niemcy kradli wszędzie i zabijali wszędzie. Ale tylko na terenie Niemiec i na okupowanych ziemiach polskich zakładali obozy śmierci. Polaków traktowali gorzej niż Francuzów czy Belgów - mówi Dariusz Kaliński, autor książki „Bilans krzywd” wydanej przez Znak.

Pańska książka składa się z setek przykładów mordów, tortur, grabieży dokonywanych przez Niemców na Polakach i w Polsce jeszcze przed świtem 1 września 1939 r. Ich zebranie w jednym miejscu robi ogromne wrażenie. Nie dokonuje pan jednak bilansu tych krzywd wyrażonego w liczbie Polaków zabitych przez Niemców czy w miliardach dolarów, jakie nasze państwo straciło w wyniku niemieckiej napaści. Dlaczego?

Pojedynczy człowiek nie jest w stanie takiego przybliżonego podsumowania przeprowadzić. Wiarygodność podobnych obliczeń nawet dokonywana przez instytucje państwowe jest niewielka. Przede wszystkim ze względu na skalę tych krzywd. Przecież do dzisiaj nie wiemy nawet, ilu obywateli Polski zginęło podczas tej okupacji albo zostało okaleczonych. Różnice w szacunkach liczby zabitych sięgają kilkuset tysięcy ludzkich istnień.

Choćby dlatego nawet nie próbowałem sobie stawiać podobnego zadania. Bardzo zależało mi natomiast na tym, by pokazać okupacyjną codzienność w kraju, w którym hitlerowcy stworzyli ok. 6 tysięcy obozów, od tych koncentracyjnych przeznaczonych do przemysłowego mordowania ludzi po obozy pracy, gdzie ludzie niewolniczo pracowali i także masowo ginęli. Sześć tysięcy obozów... Wyobraźmy to sobie, pamiętając choćby o tym, że dzisiaj w Polsce jest 2,5 tysiąca gmin. Zależało mi na tym, by pokazać wobec jakiego okrucieństwa stanęli nasi przodkowie z pierwszej połowy XX wieku. Dlatego tak często przytaczam wspomnienia ludzi, którzy terroru osobiście doświadczyli albo go obserwowali.

Jednak w wydanej w ubiegłym roku książce „Czerwona zaraza” bilansującej krzywdy wyrządzone w Polsce przez okupantów sowieckich od 17 września 1939 roku podaje pan sumę 55 miliardów dolarów, jaką winna z tego tytułu jest nam Rosja.

Czytaj więcej:

 • Czy państwo polskie przed wybuchem wojny wiedziało, jak Niemcy chcą Polskę okupować, jaki terror tu wprowadzić, jak eksploatować nasz kraj?
 • Praktyka niemieckiej okupacji była dla naszych władz kompletnym zaskoczeniem?
Pozostało jeszcze 76% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Bartosik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.