Wraca moda na roślinę, która kiedyś - tak jak brukiew - ratowała naszych przodków przed głodem. Dziś topinambur, czyli słonecznik bulwiasty, serwuje się w najdroższych restauracjach. Jest zdrowszy i łatwiejszy w uprawie niż ziemniaki, smakuje jak...
Jeśli ktoś lubi ładną pogodę, Kolumbia jest dla niego. W Medellin przez cały rok jest 27-30 stopni Celsjusza! - mówi Tomasz Słodki, dziennikarz i podróżnik z Praszki, autor książki „Kolumbia. Jak zwiedzać Kolumbię, smażyć patacones i zmienić swoje...
Rozmowa z dr Agnieszką Jeran, socjolożką z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Żona nigdy nie chorowała. Aż tu nagle w pracy przewróciła się i straciła przytomność. To był zawał. Obcy mężczyzna rzucił się jej na ratunek - opowiada mąż bydgoszczanki.
Żyjemy w czasach, kiedy wszystko odbywa się szybciej niż choćby 30 lat temu. Jeśli przychodzi huragan, to od razu piątej klasy, kiedy w Polsce pojawia się trąba powietrzna, to też kilkanaście razy częściej niż dawniej. Wszystkie zjawiska...
W Polsce, jako jedynym miejscu na Ziemi, premiera serialu „Wiedźmin” przyćmiła wejście do kin ostatniej części Gwiezdnych Wojen. Na pierwszy rzut oka to spore zaskoczenie, na drugi - niekoniecznie i nietrudno to zjawisko wytłumaczyć.
Miał wielu przyjaciół, ale też niemało wrogów. Przyjaciele też niekoniecznie zawsze się z nim zgadzali. Dyskusje, prowadzone w jego mieszkaniu, toczyły się w atmosferze tolerancji. I przy stole, na którym stawiał smakowite potrawy. Jego śmierć,...
„Inteligencja percepcyjna. Jak mózg tworzy iluzje i złudzenia” to książka dr. Briana Boxera, wydana przez wydawnictwo Samo Sedno. Autor zgłębia tajemnice ludzkiej percepcji i tłumaczy, jak można odróżnić fantazje od rzeczywistości.
- Jak się nadmiernie schyla głowę, to nie zyskuje się szacunku. Co najwyżej kręgosłup boli - mówi o stosunkach polsko - amerykańskich prof. Andrzej Mania, kierownik Katedry Historii Dyplomacji i Polityki Międzynarodowej UJ.
Sportowców, którzy próbowali swoich sił na muzycznej scenie, jak i muzyków, którzy chcieli posmakować zawodowego sportu, jest wielu. Jednak tylko nielicznym udało się odnieść sukces na obu polach. Są i przykłady spektakularnej klęski. Oto...
Ta historia mrozi krew w żyłach. Według miejskiej legendy 18 lat temu, w tajemniczych okolicznościach, w witkowickim lesie, na północy Krakowa, zaginęła grupa dziewięciu studentów. Świętowali tam rozpoczęcie roku akademickiego. Rozpłynęli się...
Na przestrzeni lat opinia publiczna niejednokrotnie miała szansę przekonać się o mądrości tego porzekadła. Co jakiś czas docierały do nas wiadomości o ekscesach alkoholowych naszych wybrańców, niezależnie od płci i przynależności partyjnej.
Katolik błądzący - jak ja - nie ma lekko z katolikiem błądzącym - jakim jest abp Jędraszewski - pisze poświątecznie Marek Twaróg, redaktor naczelny DZ.
Remigiusz Aksentowicz prowadzi w Nowej Soli zakład zegarmistrzowski. Zegarmistrzem był też jego dziadek i ojciec. Jak się pracuje, mając w rękach czas?
- Można tu kręcić horrory! - pisałem kiedyś o gorzowskim dworcu PKP. Dziś, po remoncie, nie ma się już czego wstydzić. Ani obawiać. Bo cały obiekt naszpikowany jest kamerami monitoringu.
W drugim odcinku pytamy kandydatów na prezydenta miasta o ocenę stanu kultury w mieście. Czy można jeszcze coś dodać do miejskiej oferty, żeby wzbudzić zainteresowanie mieszkańców działalnością miejskich jednostek kultury?
Nowo powołana rada nadzorcza spółki Szprotawskie Wodociągi i Kanalizacja odwołała z funkcji prezesa Ryszarda Beclę. Nową szefową spółki została Iwona Augustyniak.
Żurek, klin, suplementy diety, woda z cytryną, zasunięte kotary i opaska na oczy. A może kroplówka, która oczyści, pokrzepi i postawi na nogi?
Czy Zielona Góra Ochla doczeka się ośrodka zdrowia?
Przez dziesięć lat rząd chce dać 3,2 mld zł na docieplanie bloków z wielkiej płyty. Niektórzy już planują remonty
Obyś w końcu znalazła chłopaka, żebyś dorobił się samochodu, aby ćwiczenia i dieta zaczęły przynosić efekty... Niby składanie świątecznych życzeń to rzecz banalna, ale czasami bywa niezwykle trudna, a przy wigilijnym stole nie wypada strzelać...
Kino Wolność w Szczecinku czeka kolejna przebudowa. Może nie samej sali kinowej, ale pomieszczenia obok.
Historia jest jedna, a scenariusze dwa. Jeden policyjny, drugi kreślą żona i teść 26-letniego białostoczanina. Mundurowi mówią o nim „odbierak”, czyli ten, który odbiera od babć i dziadków pieniądze mające „wyciągnąć” ich wnuków z trudnej...
Dobrze zaprojektowane przedmioty codziennego użytku to dla wielu jedyny kontakt ze sztuką - mówi Beata Bochińska, która prognozuje trendy. Jest historyczką dizajnu, a z zamiłowania jego kolekcjonerką.
"Zagrożone dziedzictwo - zaskakujące losy zabytków na krętych ścieżkach XX wieku" to najnowsza, właśnie opublikowana książka poznańskiego dziennikarza i pisarza Leszka Adamczewskiego. Ukazała się nakładem wydawnictwa Replika.
Nie da się tego zmienić - koniec roku to zawsze symboliczny czas podsumowań. Co działo się w 2019 roku w kulturze w regionie? Czym żyły miasta, co się budowało, co się planowało, co wzbudzało kontrowersje? Przypominamy to dla Państwa.
Tak ponurej statystyki wypadków drogowych w Polsce dawno nie było - zapewne „dociągniemy” do 3 tysięcy zabitych. Kierowcy pędzą na łeb na szyję, wyprzedzają nawet gdy nie mogą, wymuszają pierwszeństwo, piesi giną na pasach.
O tym w czym zawiniliśmy i co jesteśmy winni zwierzętom. Rozmawiamy z Ewą Zgrabczyńską, dyrektorką ogrodu zoologicznego w Poznaniu.
Nagrody - przyznaję je wedle własnego uznania rokrocznie od trzydziestu jeden lat. Ich cel pozostaje niezmienny: mają pomagać w promowaniu tego, co zaskakuje odkrywczością, pobudza wyobraźnię współczesnego człowieka i dobrze służy rozwojowi...
Somalijczycy nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia, ale tak samo jak i my bardzo dbają o najbliższych, chcą razem z nimi być. To nie zawsze jest możliwe. Konflikty zbrojne, susze, powodzie zmuszają ich do rozłąki - mówi Rafał Grzelewski z Polskiej...
Mały Kacperek urodził się z rdzeniowym zanikiem mięśni, które z dnia na dzień obumierają. Dla malucha szansą na życie i zdrowie jest najdroższy lek na świecie stosowany w Stanach Zjednoczonych. Koszt tego rodzaju terapii to aż 8 mln zł.
Gdyby Norwegian Encore chcieć zaparkować w centrum Krakowa, płyta Rynku Głównego okazałaby się dla niego zdecydowanie za mała. Gigantyczny statek pasażerski liczy sobie bowiem aż 330 metrów długości – o 130 metrów więcej niż Bazylikę Mariacką...
Rozmawiamy z TOMASZEM LEYKO, autorem książki „Biało-niebieska”, wydanej na 80-lecie Stali Mielec. Tomasz Leyko jest rzecznikiem prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, wcześniej był dziennikarzem sportowym m.in. TVP Rzeszów...
Przed świętami w szpitalach gwałtownie wzrasta liczba przywożonych tam starszych osób. Placówki medyczne stają się „przechowalnią“ seniorów, którzy często nie pasują do świątecznego wystroju.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.