Z powodu planowej eksmisji Domu Katolickiego 30 maja 1960 roku ponad dwa tysiące zielonogórzan powiedziało: nie! Walki trwały cały dzień. O tym co wydarzyło się pół wieku temu, dyskutujemy z uczniami klas pierwszych z I LO.
Tak chcieliby organizatorzy obchodów 50. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. W środę, ze specjalnym zaproszeniem, do Warszawy pojedzie wiceprezydent Wioleta Haręźlak i Walerian Piotrowski.
- Drogi księże Kazimierzu Zielona Góra przyjmuje cię po raz trzeci do siebie. Jest ci wdzięczna za twoje poświęcenie, za budowanie środowiska wiary, nadziei i miłości - mówił podczas uroczystości pogrzebowych biskup Stefan Regmunt.
O godz. 10.00 w zielonogórskiej konkatedrze pw. św. Jadwigi rozpoczęła się liturgia pogrzebowa.
Nowoczesność w najlepszym wykonaniu – tak w kliku słowach można opisać najnowszą propozycję wielokrotnie docenianej na rzeszowskim rynku deweloperskim Grupy Kapitałowej HARTBEX. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą mieszkań w centrum Rzeszowa!
Ludzie z nadwagą mają trudniej w życiu. W dzieciństwie częściej niż inni są narażeni na drwiny rówieśników, a gdy dorastają, mają wiele różnych problemów.
Salwa honorowa, poświęcenie pomnika przez Biskupa Regmunta oraz zerwanie szarfy przez jedną z najważniejszych osób uroczystości, Krzysztofa Donabidowicza, zwieńczyły 50. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich.
30 maja 1960 r. ok. 5 tys. ludzi, przez cały dzień walczyło z milicją w obronie Domu Katolickiego. To były jedne z największych zamieszek ulicznych w powojennej Polsce na tle religijnym.
Po dosyć ubogich latach 60. w dekadzie Gierka korowody winobraniowe nabrały większego impetu. I przeniosły się na główną ulicę miasta.
Przepis na udany korowód był prosty: zbiera się kilkanaście grup przebierańców, którzy maszerują przez miasto ze styropianowymi kielichami i innymi akcesoriami.
100 lat temu na okolicznościowych pocztówkach wino lało się strumieniami. Przepisy antyalkoholowe musiały być o wiele bardziej łagodne niż obecnie.
Dynamiczny rozwój przemysłu na Górnym Śląsku i tym samym wzrost zagrożenia pożarowego był przesłanką do powoływania jednostek strażackich. Obok Ochotniczej Straży Pożarnej powstałej w Mysłowicach w 1864 r., powstawały jednostki w dzielnicach. Tak...
Leżący na północ od Delhi stan Himachal Pradesh nie przypomina Indii znanych z kolorowych folderów. Dlatego warto tam pojechać.
Za udział w Wydarzeniach Zielonogórskich Bronisław Pszonak odsiedział dziewięć miesięcy. Dopiero po 47 latach dowiedział się o co podejrzewali go esbecy.
Dwór króla Polski był rozczarowany i przekonany, że wyprawa pod Wiedeń w 1619 r. poniosła zupełne fiasko. Dopiero później do świadomości Zygmunta III i dygnitarzy polskich dotarło, że "przypadkiem" lisowczycy ocalili cesarstwo.
Trwające od 25 maja obchody ku pamięci marszałka Wojciecha Jaruzelskiego powoli dobiegają do końca. To już pięć lat, od momentu, w którym ciężko chory marszałek zmarł w swym skromnym domu na warszawskim Mokotowie. Pamiętamy, że Marszałek...
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.