Tak chcieliby organizatorzy obchodów 50. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. W środę, ze specjalnym zaproszeniem, do Warszawy pojedzie wiceprezydent Wioleta Haręźlak i Walerian Piotrowski.
30 maja odbędą się główne uroczystości rocznicowe przypominające walki uliczne w obronie Domu Katolickiego. W tym dniu zostanie też odsłonięty pomnik poświęcony Wydarzeniom Zielonogórskim.
Tekst zaproszenia
Szanowny Pan
Lech Kaczyński
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa
Pragnę Pana poinformować, że w dniu 30 maja br. przypada 50. rocznica społecznego protestu, który miał miejsce w Zielonej Górze, zwanego "Wydarzeniami Zielonogórskimi". Przedmiotem protestu było podjęcie decyzji przez ówczesne władze o zabraniu Domu Parafialnego parafii katolickiej i przeznaczenie go na cele świeckie. W efekcie tego, doszło do konfrontacji grup mieszkańców z milicją, która doprowadziła do zamieszek i aresztowań.
Półwiecze tych "Wydarzeń" sprawia, że odżywają wspomnienia tamtego okresu. Z mojej inicjatywy powstał Komitet Honorowy obchodów na czele z jego Eminencją Biskupem Stefanem Regmuntem. Całość obchodów przygotowuje Komitet Obywatelski kierowany przez Pana Waleriana Piotrowskiego, który był senatorem RP, obrońcą skazanych.
Opracowany został program obchodów. W jego ramach w dniu 13 marca br. w Zielonej Górze, przy Konkatedrze spoczęły szczątki ks. Kazimierza Michalskiego, byłego proboszcza parafii, której odebrano Dom Parafialny, a który poddany represjom zmuszony był opuścić miasto.
Główne uroczystości są zaplanowane na dzień 30 maja br. Rozpocznie je o godz. 12.00 msza święta w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej.
Znaczenie "Wydarzeń" w historiografii Zielonej Góry, ich społeczna wymowa, upoważniają mnie do zaproszenia Pana Prezydenta do wzięcia udziału we wspólnych obchodach 50-lecia Wydarzeń Zielonogórskich.
Przez wzgląd na szacunek wartości takich jak: wolność, demokracja i poszanowanie praw obywatelskich będzie nam niezmiernie miło gościć Pana Prezydenta w tym dniu w Zielonej Górze.
Prezydent Zielonej Góry
Janusz Kubicki