- Choć mieszkam w Irlandii, bardzo interesuję się życiem Grudziądza. Cieszę się sukcesami mieszkańców i miasta - w rozmowie z "Pomorską" mówi JACEK JASZCZYK, pochodzący z Grudziądza, mieszkający w Dublinie radiowiec, poeta, laureat tytułu...
Rozmowa z prof. Ryszardem Kaczmarkiem, historykiem, autorem wydanej ostatnio książki „Powstania śląskie 1919-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka”.
Pomyślałam, że gdyby nie było filmów jako inspiracji, to być może teatr przestałby istnieć! W teatrze wystawia się teraz scenariusze filmowe. Ostatnio np.: „Panny z Wilka”, „Co gryzie Gilberta Grape’a” - i sporo innych. Po drugie kamera urozmaica...
Moja pierwsza w życiu jazda gokartem miała miejsce przed stadionem Wisły, na popękanym asfalcie, dawno, dawno temu, gdy na Rynku parkowały łady. Ojciec nalegał, żebym się w to wkręcił, że to jedyna droga do kariery rajdowca, że mi wszystko...
To opowieść, w której pojawiają się celebryci, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, muzealnicy i znawcy sztuki. W tle największa kradzież obrazów z Muzeum Narodowego w Krakowie.
W maju 1791 r. grały emocje i rewolucyjno-reformatorski pośpiech. - Ale też zadanie, które sobie wyznaczyli posłowie, było imponujące. Powstawały fundamenty nowoczesnego państwa -mówi prof. Andrzej Chwalba, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego,...
Rzucił klątwę, brał udział w sabacie... Tomasz Kwaśniewski, reporter i pisarz, próbował doświadczyć magii na własnej skórze. Wyniki opisał w książce „W co wierzą Polacy?”, uchylając czytelnikom drzwi do świata wróżek.
O meandrach etykiety i jej znaczeniu w XXI wieku rozmawiamy z Adamem Jarczyńskim z Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety, autorem bloga dobremaniery24.pl.
Studenci Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci zakończyli zajęcia w tym roku akademickim i odebrali wpisy do indeksów u samego rektora! W ostatniej edycji wzięło udział 400 dzieci, odbyło się ponad 80 różnorodnych zajęć – warsztatów, wykładów i pokazów.
Sandra Korzeniak to jedna z ważniejszych, ale też najbardziej niekonwencjonalnych aktorek polskiego teatru. Wkrótce będziemy mogli ją obejrzeć w filmie „Dziura w głowie”.
We wtorek minęły 44 lata od tragedii w słubickich koszarach. Zginął uczeń, nauczycielka i dwóch żołnierzy. - Kiedy żołnierz wyjął zawleczkę, okazało się, że granat nie był ćwiczebny. Eksplodował... - wciąż pamięta Alicja Kamińska. Przerywa, bo łzy...
We wtorek odbyła się konferencja prasowa w siedzibie Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr w Guben. Na spotkaniu pojawił się minister sprawiedliwości, Europy i ochrony konsumenta Brandenburgii Stefan Ludwig. Omawiano przyszłe plany Euroregionu.
- Aktualnie obowiązująca data zakończenia remontu ul. Kostrzyńskiej to koniec grudnia tego roku - słyszymy w urzędzie miasta w Gorzowie.
Największe lubelskie przedsiębiorstwa mogą się pochwalić milionowymi zyskami, ale także rosnącymi długami.
7,5 mln zł otrzyma Politechnika Koszalińska w ramach dofinansowania z Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020”. To pozwoli na kontynuację działań, które służą podniesieniu skuteczności i dostępności oferty edukacyjnej uczelni.
Z małym poślizgiem, ale już jest. Centrum Innowacji i Praktyk Zawodowych w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku robi imponujące wrażenie.
Dla Dariusza W. pijacki wybryk, który określił „ludzką swoją głupotą” i „głupim żartem”, skończył się wyrokiem 3 lat więzienia. Grzegorz T. mógł zginąć. Kolega rozciął mu szyję stłuczoną o skrzynkę energetyczną butelką po piwie.
W środę mija rok od śmierci wybitnej polskiej skrzypaczki i pedagoga Wandy Wiłkomirskiej. Zmarła ona w wieku 89 lat w Skolimowie.
Czy marchewka jest owocem, czy warzywem? Takimi sprawami zajmuje się Parlament Europejski, ale po prawdzie to arcyważne ciało unijne.
W Kiełczewie pod Kościanem wrze, a rolnicy dziwią się, że ktoś zaprojektował taką drogę. - Nie dość, że są trzy zakręty które mają po 90 stopni to jeszcze pod samym wiaduktem droga ma zaledwie 5 metrów szerokości. Jak mają tamtędy przejechać...
Grupa Azoty wypuści akcje na miliard złotych. Decyzję zatwierdzili już akcjonariusze. Pieniądze mają wesprzeć realizację planów inwestycyjnych
Ze Szczecina trafi na pewno ponad kilka tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem „Szczepimy, bo myślimy”. Pomysłodawcy inicjatywy wciąż liczą każdy podpis, na razie jest ich zbyt mało, by projekt trafił do Sejmu.
Aż do dziewięciu dni można wydłużyć sobie weekend majowy. Jak to zrobić? Jedni pracownicy biorą urlop na żądanie, inni idą do lekarza po zwolnienie. Zdaniem ekspertów na przełomie kwietnia i maja aż o 20 proc. wzrasta liczba L4.
Ma zaledwie 15 lat, a zagrała już w ponad dziewięciu krajach. Jej talent mogli podziwiać słuchacze w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Oto Emilia Szłapa, Osobowość Roku DZ, w kategorii Kultura.
Śpiewem i okrzykami będą zagrzewali swoją ukochaną drużynę Jagiellonię do walki o Puchar Polski. 2 maja, trybuny Stadionu Narodowego będą w barwach Żółto-Czerwonych.
Niegdyś była jedną z największych i najpiękniejszych elektrowni w Europie. Dziś przez wielu zapomniana - niszczeje. Co w sobie skrywa EC Szombierki, przemysłowa perła?
Ludzie nie przetrwali, ale architektura została. - Piękne mury i cegła… tak dobrze zbudowane, tak pięknie zespojone, nawet po stu latach wszystko tu zachwyca, nic nie ma prawa się rozsypać - mówi Karolina Jakoweńko, nasza dzisiejsza przewodniczka...
Słowa „mała ojczyzna” dla jednych są książkowym frazesem, ale dla innych - treścią, za którą warto oddać życie. I oni właśnie, choć walczą słowem, uporem, patriotyczną postawą, a nie dokonują wielkich czynów na polu walki, okazują się być...
Rozmowa z Malwiną Paszek, multiinstrumentalistką i animatorką kultury, laureatką Medalu Młodej Sztuki, w kategorii „Muzyka tradycyjna”.
Paweł Mąciwoda Scorpions. 15 lat miał, gdy ojciec podarował mu gitarę. Dzięki talentowi i uporowi trafił na szczyt. 21 lipca grupa Scorpions wystąpi w Arenie Gliwice.
Wierzy w Boga, świetnie gotuje i kocha sen. Do tego przyznała się w jednym z wywiadów. Wraz z siostrą Magdaleną, stewardesą, napisały książkę „Siostry gotują”. Mowa o dziennikarce Annie Popek, która wszędzie podkreśla, że jest z Bytomia.
By wziąć udział w programie „Masterchef”, rzuciła pracę w korporacji i zostawiła na kilka tygodni trójkę dzieci. Dziś Jola Naklicka-Kleser jest gwiazdą „Pytania na śniadanie”, ma swoje studio kulinarne w Katowicach, występuje w reklamie banku,...
Mąż Doroty, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach w grudniu 2016 roku, będzie odpowiadał przed poznańskim sądem za groźby karalne, które miał kierować wobec swojej żony i jej siostry. Chociaż wydawało się, że sprawa będzie rozpatrywana we...
Z rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Andrzejem Lesickim rozmawiamy o historii, ale też o największych wyzwaniach uczelni i planach na przyszłość.
Gmina Wolsztyn udzieliła dotacji na remont kościoła. Jednak nie wszyscy radni byli zgodni co do tego, aby się do zadania dołożyć.
Aleksandra Kurzak, światowej sławy śpiewaczka operowa wprawdzie pochodzi z Dolnego Śląska (konkretnie Brzegu Dolnego), ale na Górnym Śląsku będzie można ją usłyszeć. Już jutro. 3 maja zaśpiewa w NOSPR w Katowicach.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.