Życie ze smakiem. Pora kisić żur!
Przygotowany na domowym zakwasie żurek to nie jest tylko zupa. To świadek płynącego czasu i przemiany starego w nowe. W każdym zakwasie jest coś z jego poprzednika. I każdy kolejny zakwas może dać początek nowemu. To magia kulinarnej przemiany, która nieustająco mnie fascynuje.
W kuchni staropolskiej żur jadano zwłaszcza na przednówku, gdy brak było świeżych warzyw na inne zupy, a i spiżarniane zapasy zaczynały się wyczerpywać. Był tradycyjną zupą wielkopostną. Dziś jest także popularną zupą wielkanocną. Ja jadam go znacznie częściej, zwykle w chłodne lub deszczowe dni.
Znam dom, w którym żur je się codziennie na śniadanie. Tuż przy piecu, w pokaźnym słoju, każdego dnia fermentuje tam zakwas. Ciekawe, jakich czasów sięga jego początek? Gospodyni pilnuje jego ciągłości, stoi na straży tego, by łyżka gotowego zaczynu, stawała się podstawą do nastawienia kolejnego. To jedna z moich ulubionych historii obyczajowo-kulinarnych. Jeśli macie ochotę poznać jej bohaterkę, zapraszam na mojego bloga www.historieslodkoslone.pl.
Warto zrobić domowy zakwas na żur i rozpocząć własną historię żurowej fermentacji. Wystarczy wziąć cztery łyżki mąki żytniej, cztery łyżki mąki pszennej, zalać je ciepłą przegotowaną wodą i odstawić w ciepłe miejsce. Po czterech dniach, zakwas będzie gotowy. Gotując z niego zupę trzeba pamiętać, by zostawić go trochę na dnie słoika, aby dał początek następnemu.
Żurek na króliku z jajkami przepiórczymi i białą kiełbasą
Składniki:
- pół tuszki królika 400 gramów wędzonego boczku lub żeberek,
- 4 litry wody,
- 4 liście laurowe,
- 6 ziaren ziela angielskiego,
- 4 ząbki czosnku, 1 cebula,
- 1,5 łyżki soli,
- pół łyżki pieprzu mielonego,
- łyżka majeranku,
- łyżka tartego chrzanu,
- dwie laski białej kiełbasy,
- szklanka domowego zakwasu
Przygotowanie: Do garnka wlać wodę. Włożyć do niej królika i kawałek wędzonki. Dodać cebulę pokrojoną na ćwiartki, pokrojony czosnek, liście laurowe, ziele angielskie, sól i pieprz. Gotować przez około godzinę. Po tym czasie wyjąć mięso z garnka (nada się na pasztet!). Ziele i liście laurowe wyrzucić. Do wywaru dodać zakwas na żur, majeranek i tarty chrzan. Dokładnie wymieszać rózgą i ponownie zagotować. W razie potrzeby doprawić solą i pieprzem. Dodać kawałki sparzonej białej kiełbasy i gotować jeszcze przez kilka minut. Na końcu zabielić śmietaną. Podawać z kurzym lub przepiórczym jajkiem na twardo oraz chlebem.