Karolina Dudek

Życie ze smakiem. Pieczony królik w ziołach i śmietanie

Życie ze smakiem. Pieczony królik w ziołach i śmietanie Fot. 123 RF
Karolina Dudek

Kurczak niech ze wstydem podkurczy udka i zejdzie z polskich stołów. Wieprzowina niech zawija tłusty karczek i zrobi miejsce w menu. Wołowina niech zastanowi się nad swoją reputacją i nie straszy już nas cenami. Bo oto nadchodzi królik.

Najsmaczniejszy i najzdrowszych reprezentant mięsnej strony kulinariów. Po latach niebytu powraca do łask, a ja coraz częściej słyszę pytanie: „A jak ty tego królika w ogóle przyrządzasz, Karola?”. Wbrew pozorom, bardzo prosto.

Upieczenie królika tak, by był kruchy i soczysty, przypieczony, ale wciąż delikatny, i aby podkreślić jego walory smakowe, jest nietrudne, trzeba jednak trzymać się kilku zasad.

Po pierwsze - porcjowanie. Najlepiej upieką się kawałki, nie królik w całości. Najłatwiej będzie kupić już pociętą tuszkę. Do pieczenia najlepsze będą przednie i tylne nóżki oraz mięsisty comber. Drobne żeberka warto przeznaczyć na zupę.

Po drugie - przyprawy. Królik lubi towarzystwo ziela angielskiego, czosnku i rozmarynu. Zwykle zgniatam to trio w moździerzu i pod dodaniu słusznej ilości soli i pieprzu nacieram nimi królika. Dobrze, by poleżał w nich przez noc.

Po trzecie - pieczenie. Królik jest mięsem chudym, przed pieczeniem spryskuję go olejem. Piekę kwadrans w bardzo wysokiej temperaturze, a potem przez 2 godziny w niższej. Od czasu do czasu odwracam kawałki i podlewam mięso chlustem gorącej wody, dzięki czemu powstaje sos. W finale odlewam go do rondla, dodaję wino i śmietanę. Zagotowuję. W sosie doskonale odnajdą się świeże zioła lub grzyby, np. kurki. Ich towarzystwo królik ceni najbardziej.

Pieczony królik w ziołach i śmietanie

Składniki:
tuszka królika - 4 łapki i comber, 4 ząbki czosnku, 2 łyżki ziaren ziela angielskiego, łyżka listków rozmarynu, łyżka soli, 5 listków laurowych, pół łyżki pieprzu, 100 ml białego wina, 200 ml śmietany 18 proc., wrzątek.

Przygotowanie
Królika umyć i osuszyć. W moździerzu rozgnieść z solą: czosnek, ziarna pieprzu, ziela angielskiego i rozmaryn. Taką pastą natrzeć mięso, obłożyć listkami laurowymi i odstawić na noc do lodówki. Wyjąć na godzinę przed pieczeniem. Piec w piekarniku 15 minut w 220 st. C bez przykrycia, a potem podlać winem, przykryć i piec przez 2 godziny w 180 st. C. Kilkakrotnie przewracać mięso i w razie potrzeby podlewać wrzątkiem. Powstały po upieczeniu sos przelać do ronda, dodać śmietanę i zagotować. Włożyć kawałki mięsa i dusić kilka minut.

Karolina Dudek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.