Z Czarnobyla zniknęli ludzie, zostały psy. Ratuje je Łukasz Zawadzki z Rzeszowa

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Marlena Bogdan

Z Czarnobyla zniknęli ludzie, zostały psy. Ratuje je Łukasz Zawadzki z Rzeszowa

Marlena Bogdan

Łukasz Zawadzki, rzeszowianin, alpinista przemysłowy, dostał nagrodę za odwagę. Był jednym z dwóch Polaków, którzy ruszyli na pomoc bezdomnemu psu. Zwierzak utknął na dachu budowanego nad elektrownią jądrową w Czarnobylu sarkofagu.

- Pamiętam scenę, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie - opowiada Łukasz Zawadzki.

Rozmawiamy przez telefon, bo Łukasz ciągle jest na Ukrainie. Kilka godzin przed rozmową wrócił z pracy przy budowie sarkofagu w Czarnobylu.

- Często jeździłem z wycieczkami, które odwiedzały „strefę zero”. W jednym z bloków leżało ciało psa. Wyglądało tak, jakby ktoś postawił tu figurę psa, a to zwierzę zginęło w tym miejscu, czekając na powrót swoich właścicieli. To był dla mnie taki pomnik tego, co się tu wydarzyło - zawiesza głos. - A potem jakiś idiota, nastolatek, który przyjechał tu, żeby zrobić sobie selfie, rozłupał tego pasa kopniakiem - opowiada. - Podobno pies leżał tam od 30 lat i w jednej chwili, przez czyjąś głupotę, rozsypał się w popiół.

W kwietniu 1986 roku, po wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, miasto ewakuowano w kilka godzin. Ludzi zabrano, psy zostały. Przez lata nikt nie dostrzegał problemu. Zwierzęta rozmnażały się i dziczały.

- Dzisiaj są ich tu setki - mówi Łukasz. - Mieszkańcy się nimi nie przejmują, źle je traktują.

W dalszej części przeczytasz:

 • jakie mniej lub bardziej wiarygodne historie na temat bezdomnych zwierząt opowiadają ludzie w Czarnobyli
 • jak łukasz uratował psa, który siedział na sarkofagu
 • czym jest dziś Czarnobyl dla turystówi, a czym dla byłych mieszkańców
Pozostało jeszcze 84% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marlena Bogdan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.