Wojciech Bakun, sprawca największej sensacji w wyborach na Podkarpaciu. Kim jest nowy prezydent Przemyśla?

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Wojciech Bakun, sprawca największej sensacji w wyborach na Podkarpaciu. Kim jest nowy prezydent Przemyśla?

Norbert Ziętal

W pierwszej turze wyborów na prezydenta miasta Przemyśla Wojciech Bakun, kandydat Kukiz’15, zdobył prawie 42 proc. poparcie. Kontrkandydat z PiS, Janusz Hamryszczak, ledwo przeszedł do drugiej tury. W drugiej turze spodziewano się, że Bakun może zwyciężyć, ale nie tego, że zmiażdży rywala i zdobędzie aż 75 proc. głosów. Kim jest Wojciech Bakun?

Rocznik 1981, informatyk. 37-letni prezydent - elekt Przemyśla zawodową karierę zaczynał w jednej z firm handlowych w Przemyślu. Wówczas dopiero się rodziła, dzisiaj jest liczącym się w regionie potentatem. Później prowadził własną działalność gospodarczą, o podobnym profilu co praca na etacie. Chociaż niewiele brakowało, aby 15 lat temu znacznie zmienił branżę.

Weźmy sobie fort

Rok 2004. 24-letni wówczas Bakun razem z dwa lata starszym Mirosławem Majkowskim starają się o dzierżawę i zagospodarowanie jednego z fortów pochodzącej z lat I wojny światowej Twierdzy Przemyśl. Nowiny napisały wtedy o ich inicjatywie.

Mirosław Majkowski trzy tygodnie temu został nowym radnym miejskim w Przemyślu z listy Kukiz’15. Aktywnie wspierał kampanię Bakuna. Dzisiaj Majkowski jest znanym specjalistą od rekonstrukcji historycznych. Wtedy, w 2004 r., w regionie był pionierem w zagospodarowaniu fortów dla celów turystycznych. Jako pierwszy wydzierżawił fort VIII „Łętownia” koło Przemyśla, oczyścił go, zabezpieczył, zorganizował ekspozycję. Później ze względów osobistych zrezygnował. Ale wkrótce pasja odżyła.

- Z Mirkiem znaliśmy się od dawna, jeszcze ze szkoły - wspomina Bakun. - Zainteresowaliśmy się fortem XI w Duńkowiczkach. To jeden z lepiej zachowanych obiektów naszej twierdzy.

Wówczas znajdowała się w nim chyba pieczarkarnia, a my chcieliśmy przygotować go dla turystów. Jakaś wystawa, miejsce na organizację plenerowych imprez. Marzyło nam się, aby wstawić tam polowe łóżka, na których turyści mogliby przenocować. Również coś ugotować na polowej kuchni, jak dawniej w czasie pierwszej wojny.

Zaznacza, że poważnie podeszli do tematu. Przygotowali aż 250 stronicowy biznes plan. Nie wyszło. Dlaczego?

- Nasz plan zakładał, że będziemy dzierżawcami przez 25 lat. Musielibyśmy na początku sporo w fort zainwestować i potrzebowaliśmy czasu, aby nam się zwróciły te wydatki. Gmina upierała się przy 10-letnim okresie. Potem była jakieś ustępstwa, ale ostatecznie nie wzięliśmy tego fortu - wspomina Bakun.

Dzisiaj są już nieco inne realia w Twierdzy Przemyśl. Dzięki dużemu wsparciu unijnemu kilka obiektów zostało odrestaurowanych. Jednak efekt jest niewiele lepszy niż 15 lat temu. Turystów na fortach nadal jak na lekarstwo.

Wojciech Bakun nowym prezydentem Przemyśla. Szał radości w jego sztabie wyborczym

Dalsza opowieść o prezedencie Bakunie to m.in.:

 • praca w Irlandii
 • gra w koszykówkę w Polonii Przemyśl
 • pierwsze kroki w polityce
Pozostało jeszcze 56% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.