Wigilijny barszcz. Przepis Dominiki Wójciak na idealne postne danie

Czytaj dalej
Dominika Wójciak

Wigilijny barszcz. Przepis Dominiki Wójciak na idealne postne danie

Dominika Wójciak

Idealny postny barszcz nie jest trudny do zrobienia, o ile pamięta się o podstawowej zasadzie porządnego, uczciwego gotowania, czyli o jakości produktów. Buraki na barszcz muszą być najlepsze!

Powinny być podłużne, średniej wielkości, nieprzerośnięte. Takie mają najwięcej smaku, który oddadzą do wywaru razem z intensywnym, ciemnopurpurowym kolorem. Równie ważne, co buraki, są w barszczu pozostałe składniki. Ponieważ wigilijny barszcz to wywar z samych jarzyn i przypraw, trzeba zachować odpowiednie proporcje. Buraków, jarzyn, przypraw ma być dużo, wody zaś ledwie tylko tyle, by przykryła jarzyny.

Dzięki temu barszcz będzie gęsty, esencjonalny i pełen smaku. Gotując barszcz, nie można pominąć czosnku, może być go nawet więcej niż w poniższym przepisie, ile komu smakuje. Nie wolno pominąć też ani grzybów, ani śliwki, to one podkręcą wywar i nadadzą mu głębi.

Składniki na ok. 4 l barszczu: 3 kg podłużnych buraków, 1 korzeń selera, 3 marchewki, 3 korzenie pietruszki,3 cebule, 3 kwaśne jabłka (np. szara reneta), 1 garść suszonych grzybów, 4-6 wędzonych węgierek, 1 główka czosnku, 5 kulek ziela angielskiego,1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu,2 listki laurowe, 2 łyżeczki suszonego majeranku, 0,5-1 litra zakwasu z buraków, sól, świeżo mielony czarny pierz

Przygotowanie: 1 kg buraków umyj, ułóż na blasze do pieczenia. Przykryj folią lub papierem do pieczenia i piecz godzinę w piekarniku (180˚C). Buraki możesz także ugotować na parze, pamiętaj, by piec lub gotować buraki w skórce. Gwarantuje to zamknięcie wszystkich soków w środku bulwy.

Pozostałe buraki obierz i pokrój w cienkie plastry. Im cieńsze, tym lepiej. Włóż do bardzo dużego garnka, w którym będziesz gotować barszcz.

Wszystkie jarzyny umyj i obierz. Jabłka umyj i pokrój w ćwiartki. Jarzyny pokrój w plasterki i razem z grzybami, śliwkami oraz czosnkiem włóż do garnka i zalej całość ok. 4 l zimnej wody tak, by warzywa były przykryte. Dodaj ziele, pieprz w ziarnach, liście laurowe, 1 łyżeczkę roztartego majeranku i 1 łyżkę soli i bardzo powoli zagotuj.

Gdy wywar zawrze po raz pierwszy, od razu skręć ogień na mały i trzymaj wywar na bardzo wolnym ogniu, starając się nie doprowadzać do wrzenia. Tak gotuj wywarok. 40-50 minut. Powolne gotowanie gwarantuje piękny, purpurowy, nasycony kolor i głęboki smak barszczu. Kiedy buraki w wywarze zmiękną, odstaw barszcz do wystygnięcia. Zimny przelej przez sito i dołóż starte na tarce, obrane wcześniej upieczone buraki.

Upieczone buraki dodadzą barszczowi jeszcze więcej koloru i wzbogacą jego smak. Taki wywar odstaw na kilka godzin, a najlepiej na kolejny dzień. Tuż przed podaniem, odcedź z barszczu starte buraki i zagotuj wywar bardzo powoli. Na koniec zakwaś kiszonym barszczem i dopraw majerankiem, solą i świeżo mielonym pieprzem.

Dominika Wójciak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.