NZ

Ukraińcy chcą usunąć przedwojenne rzeźby lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich

W 2015 r. lwy powróciły na swoje miejsce na Cmentarz Orląt Lwowskich. Wkrótce zostały obite paździerzowymi płytami Fot. Fot. Katarzyna Gajda - Bator W 2015 r. lwy powróciły na swoje miejsce na Cmentarz Orląt Lwowskich. Wkrótce zostały obite paździerzowymi płytami
NZ

Lwowska Rada Obwodowa zażądała usunięcia przedwojennych rzeźb lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Jak zaznaczono w podjętej w tej sprawie uchwale, rzeźby to symbol polskiej okupacji Lwowa, a ustawienie ich na cmentarzu nazwano nielegalnym.

Dwie kamienne rzeźby lwów stanowią integralną część Pomnika Chwały.

- Jesteśmy zaniepokojeni działaniami, które mogą być szkodliwe dla współpracy między naszymi narodami. Szczególnie nielegalną instalacją na Cmentarzu Łyczakowskim rzeźb lwów - twierdzą w podjętej uchwale lwowscy radni obwodowi (odpowiednik naszego sejmiku wojewódzkiego). Według nich rzeźby to symbol polskiej okupacji Lwowa, a obecnie narzędzie możliwych prowokacji. Radni twierdzą także, że w 2015 r. lwy zostały ustawione w tym miejscu nielegalnie.

- Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych - twierdzą lwowscy radni.

Na takie oświadczenie zareagowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec możliwości nielegalnego usunięcia lwów z Cmentarza Orląt. Jak w wypowiedzi dla mediów stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki, strona ukraińska została uprzedzona o negatywnych konsekwencjach, jakie dla stosunków polsko - ukraińskich miałoby usunięcie lwów.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Temat rzeźb był wielokrotnie poruszany na różnych szczeblach, także państwowym i samorządowym. Na Facebooku powstała strona „Domagamy się powrotu kamiennych lwów na Cmentarz Orląt Lwowskich”.  Dzięki niej sporo polskich samorządów, z różnych regionów Polski, przesłało do władz Lwowa petycje, w których domagały się powrotu historycznych rzeźb."

Pozostało jeszcze 59% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

NZ

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.