Setki lekarzy na Podkarpaciu wypowiedziało umowy. Pacjenci pytają: kto nas będzie leczył?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Krzysztof Kapica
Marlena Bogdan

Setki lekarzy na Podkarpaciu wypowiedziało umowy. Pacjenci pytają: kto nas będzie leczył?

Marlena Bogdan

Protest lekarzy uświadomił obywatelom i rządowi dwie rzeczy. Po pierwsze, lekarzy jest za mało i nie ma kto leczyć. Po drugie, za mało wydajemy na leczenie w Polsce. Wniosek? Nie stać nas w kraju na dobre zdrowie.

Przychodzi baba do lekarza. - O, dawno pani nie było. Co się stało? - pyta recepcjonistka. - Aaaa..., bo chora byłam - odpowiada baba. Znacie to? No pewnie, że znacie. Dzisiaj w Polsce każdy wie, że żeby chorować trzeba mieć końskie zdrowie albo dużo pieniędzy.

System zdrowia w Polsce przypomina pacjenta chorego na raka. Na pierwszy rzut oka nic mu nie jest, bo o chorobie nie wie jeszcze ani on, ani lekarz. Gdy coś jednak zacznie dolegać, chory próbuje się dowiedzieć - co? Od każdego lekarza słyszy co innego. Jeden stwierdzi, że to cukrzyca, inny wymyśli jakiś wirus, inny, że to zapalenie wyrostka. W końcu znajdzie się ten, który postawi trafną diagnozę. Rak.

Chory przez pewien czas nie będzie wierzył, będzie się chwytał nadziei, że może to jednak nie to. Lekarze znowu będą szukać, aż wreszcie wyniki badań zaczną pasować do diagnozy, że to rak. W końcu sam chory uwierzy i zacznie się leczenie. Niestety, wtedy już organizm chorego zaczyna protestować i rozsypywać się. Jedni to przetrwają, inni...

Pytanie, które dzisiaj zadają sobie pacjenci, lekarze i rząd brzmi: na ile wytrzymałym pacjentem będzie polski system zdrowia?

System runął nam na głowę

Diagnoza służby zdrowia w Polsce jest taka, że nie stać nas leczenie. Jesteśmy na to za biedni. Przez lata żyliśmy w przekonaniu, że zawód lekarza jest tak elitarny, że dostępny powinien być dla nielicznych. I dzisiaj okazuje się, że nie ma nas kto leczyć. A ci, którzy kończą studia, nierzadko wybierają pracę za granicą.

W dalszej części przeczytasz:

 • ilu brakuje lekarzy, którzy w Polsce zostali wykształceni, ale u nas nie pracują
 • z czego wynikaja braki lekarzy i pielegniarek
 • jak problem widzą posłowie z PiS, a jak z opozycji

 

Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marlena Bogdan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.