Po studiach nieliczni chcą zostać "zwykłymi" nauczycielami. Jak one

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Aleksandra Suława

Po studiach nieliczni chcą zostać "zwykłymi" nauczycielami. Jak one

Aleksandra Suława

W szkole mało płacą, rodzice są roszczeniowi, a dzieci coraz trudniejsze. Czy jakiś normalny maturzysta chciałby dziś zostać nauczycielem? Zdziwicie się, ale tak.

Na liście „Do powtórki na ostatnią chwilę” w tym roku prym wiodły: „Pan Tadeusz”, „Dziady”, „Ballady i romanse”. Po pierwsze: cytat z Mickiewicza zawsze dobrze wygląda w rozprawce. Po drugie: w facebookowej grupie „Matura 2019” ktoś na dzień przed egzaminem opublikował post, w którym na podstawie tematów z poprzednich lat wyliczył, że w tym roku CKE pewnie „pójdzie w wieszcza”.

Jednak Wiktoria Szymanek w przedmaturalny weekend bardziej niż wieszczem przejmowała się matematyką. Nudne to, trudne i z perspektywy wybranych studiów (pedagogika specjalna na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu) niepotrzebne. Dlatego między kolejnymi zadaniami dla relaksu oglądała sobie filmiki na YouTubie. Na przykład takie o autyzmie. Można się z nich dowiedzieć, że jeszcze sto lat temu autystyków uważano za młodych schizofreników, że jako pierwszy autyzm dziecięcy opisał Leo Kanner. Można też posłuchać o jego pacjentach: samotnikach, często posiadających ponadprzeciętne kompetencje w wybranych, wąskich dziedzinach.

W kółko dzieci i dzieci

Wiktoria jest wolontariuszem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Pile. Najczęściej opiekuje się Martyną. Ma 15 lat, mało mówi, nie potrafi sama się ubrać i pójść do toalety. Nie ma co prawda żadnego spektakularnego talentu - ale Wiktoria wie, że utożsamianie autyzmu z talentem to mit.

W dalszej części artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego świadomie wybrały właśnie pedagogikę?
 • Jak, według nich, żyje się nauczycielom?
 • Co jest najważniejsze w zawodzie nauczyciela?

 

Pozostało jeszcze 84% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aleksandra Suława

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.