Plebiscyt "Oceń władze": Burmistrzowie i wójtowie pod lupą. Jak rządzili ci z gmin powiatu poznańskiego?
Trwa głosowanie w naszym plebiscycie „Oceń władze” prowadzonym przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Tym razem sprawdzamy, jak rządzili wójtowie i burmistrzowie z niektórych gmin powiatu poznańskiego.
W plebiscycie „Oceń władzę” można wyrazić swoją opinię o rządzących w tej kadencji samorządowcach. Tym razem spoglądamy w kierunku wójtów i burmistrzów gmin powiatu poznańskiego. Jak poradzili sobie i czego dokonali w upływającej kadencji?
Skuteczność wójta Czerwonaka
Poprzednik Jacka Sommerfelda rządził gminą Czerwonak przez 14 lat. Nowy wójt miał niełatwą sytuację, bo w Radzie Gminy trudno by szukać jego zwolenników. Wykazał się jednak skutecznością, bo przez radę udało się przeprowadzić duże projekty.
Skutecznością wykazał się również w pozyskiwaniu pieniędzy z programów rządowych i unijnych na inwestycje. Podpisane umowy na dofinansowania unijne opiewają na 32 mln zł. W drogi zainwestowano 51 mln zł. Wyzwaniem była też przejęta po poprzednikach budowa Centrum Kultury, którą porzucił wykonawca. Dziś o tych kłopotach nikt nie pamięta, a mieszkańcy mogą korzystać z centrum. Kolejnymi inwestycjami były też budowa sali gimnastycznej w Owińskach, a z mniejszych projektów: powstanie placów zabaw, ścieżek rowerowych czy przedszkoli.
Co ważne udało się uchwalić 19 planów miejscowych (w poprzedniej kadencji zaledwie 3) co uniemożliwi niekontrolowaną zabudowę i pozwoli na utrzymanie ładu przestrzennego.
Mieszkańcy widzą zachodzące zmiany i wydaje się, że wysoko oceniają pracę J. Sommerfelda. Niektórym jednak trudno jest zaakceptować partię, z której wywodzi się wójt. Być może dlatego, w wyborach Sommerfeld wystartuje z własnego komitetu, a nie pod szyldem PiS.
W Komornikach inwestycje
Jan Broda jest wójtem Komornik od 16 lat i nie ma dość. Będzie się ubiegał o kolejną kadencję. Ta mijająca upłynęła pod znakiem nowych inwestycji, ale też mieszkańcy mają do wójta kilka zastrzeżeń. Na plus trzeba mu zaliczyć powstanie nowych szkół w Chomęcicach i Plewiskach. W tej drugiej miejscowości założono z pomocą gminy nowe przedszkole. Całe Plewiska są przykładem na to, że gmina prężnie się rozwija. Znajdziemy tam nowe boiska i obiekty rekreacyjne, wkrótce ma się też pojawić basen.
Poza tym mieszkańcy wskazują, że remontowane są chodniki i drogi. Jednak to właśnie nowa droga budzi wśród nich emocje. Chodzi o oddaną do użytku ul. Mieszka i Dobrawy. Dla jednych jest ona niezbędna, innym wydaje się niepotrzebna. Mieszkańcy wskazują też, że przybywa hal, nowych osiedli, a brakuje nieco miejsc parkingowych i tworzą się korki. Kontrowersje budzą też podwyżki cen wody.
Swarzędz ma plan?
Marian Szkudlarek rządzi Swarzędzem pierwszą kadencję. Przedstawił jednak plan rozwoju gminy do 2021 roku.
W upływającej kadencji nie zabrakło remontów dróg, zakupu nowych, ekologicznych autobusów czy wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Jednym z ważniejszych dokonań obecnej władzy jest budowa nowoczesnej szkoły w Zalasewie i remont tej w Kobylnicy. Ostatnio do użytku została oddana kładka nad drogą krajową nr 92. I tak jak połączyła ona Swarzędz, tak podzieliła mieszkańców. Chwalą oni nowoczesny wygląd, rozmach i niejako stworzenie „bramy wjazdowej” do Swarzędza. Szkudlarek bywa jednak krytykowany za jej koszt (ponad 4 mln zł), wybór drewna jako posadzki i psujących się wind.
Szkudlarek złożył już obietnice na kolejną kadencję. M. in. powstanie widowiskowo prezentującego się kąpieliska. O utrzymanie władzy wcale nie musi być tak łatwo. Do gry wróciła była burmistrz, Anna Tomicka. W Swarzędzu nadal cieszy się dużym poparciem.
Tarnowo nie zmienia kursu
Tadeusz Czajka to wójt Tarnowa Podgórnego od trzech kadencji. Przez ostatnie lata rządzona przez niego gmina zajmuje miejsce w czołówce najbogatszych w Polsce. Powstaje w niej coraz więcej osiedli, a władze stawiają na współpracę z przedsiębiorcami. W gminie nie brakuje siedzib dużych firm, takich jak Amazon.
Jako sukces należy zapisać wójtowi udaną renowację pałacu w Jankowicach (próbował to zrobić od początku swoich rządów) czy oficjalne potwierdzenie budowy Zespołu Szkół Technicznych.
Współpraca: Bogna Kisiel