Ewa Gorczyca

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych wyjaśnia przyczynę tragedii w Smereku. Prokuratura wszczyna śledztwo

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych wyjaśnia przyczynę tragedii w Smereku. Prokuratura wszczyna śledztwo Fot. KP PSP w Lesku
Ewa Gorczyca

Leska policja i prokuratura oraz Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych zajmują się wyjaśnianiem dramatu, do którego doszło podczas lotu awionetki w Smereku.

Tragedia rozegrała się w czwartek po godz. 16 w miejscowości Smerek w Bieszczadach. Awionetka leciała nisko nad łąką. Pilot na pokład zabrał 12-letniego pasażera. Lot obserwował ojciec chłopca. W pewnej chwili maszyna znalazła się tuż nad mężczyzną. Uderzony przez element podwozia, zginął na miejscu.

Miejsce, gdzie rozegrał się dramat oficjalnie nie jest zarejestrowane jako lądowisko. Ale - co potwierdza policja - jest wykorzystywane przez pilotów do lądowań i startów.

Właściciel małego dwuosobowego samolotu, mieszkaniec województwa łódzkiego, przyleciał w Bieszczady z okolic Bełchatowa. Już po wylądowaniu w Smereku został poproszony przez znajomego, mieszkającego w sąsiedniej miejscowości, o to, by zabrał w krótki lot Tecnam Sierrą jego 12-letniego syna. 46-latek stał na łące, gdy lecąca nisko nad ziemią awionetka, po wykonaniu okrążenia, gwałtownie zniżyła lot i uderzyła w niego kołem. Zmarł na miejscu, wskutek ciężkich obrażeń głowy.

Pilotowi samolotu udało się wylądować. - Sam zawiadomił nas o wypadku - informuje asp. szt. Katarzyna Fechner, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lesku. - Z jego relacji wynikało, że samolot znalazł się w zawirowaniu powietrza i zniosło go z toru lotu tak nieszczęśliwie, że uderzył 46-latka.

Pilot i chłopiec nie zostali ranni, choć maszyna lądowała nie bez problemów.

- Podczas lądowania prawe skrzydło awionetki uderzyło w wystający ponad ziemię betonowy przepust, stanowiący element drogi dojazdowej do pól. Samolot obrócił się, wyłamane zostało prawe tylne koło podwozia a następnie maszyna uderzyła jeszcze dziobem o krawędź przydrożnego rowu - informuje rzeczniczka leskiej policji.

Samolot na miejscu zdarzenia zabezpieczyli policjanci. 43-letni pilot, właściciel Tecnan Sierry, został zatrzymany.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Szef komisji przyznaje, że wypadek z udziałem samolotu, w którym ginie osoba znajdująca się na ziemi, jest nietypowy, choć zdarza się w lotnictwie, że maszyna uderza w jakiś obiekt. "

Pozostało jeszcze 48% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ewa Gorczyca

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.