Oto czarna strona Biedronek. Inspekcja pracy skontrolowała 17 sklepów

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Małgorzata Oberlan

Oto czarna strona Biedronek. Inspekcja pracy skontrolowała 17 sklepów

Małgorzata Oberlan

Nierozliczanie nadgodzin, odmawianie pracownikom 15-minutowej przerwy, organizowanie pracy rodzicom małych dzieci w nocy, a nawet poniżające krzyki i grożenie zwolnieniem - to tylko część nieprawidłowości, który odkryła PIP w Biedronkach.

Od lipca do października inspektorzy pracy skontrolowali 17 wybranych placówek sieci Biedronka. Skontrolowane sklepy znajdują się w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu oraz Zielonej Górze. Dodatkowo, we wrześniu br. czynności kontrolne podjęto też w Centrali Jeronimo Martins Polska w Poznaniu. Inspektorzy wzięli pod lupę tomy dokumentów i grafików oraz przesłuchali 104 pracowników. Co ustalili?

Mocno przepracowani

Lista odkrytych nieprawidłowości jest tak długa, że niemożliwa tutaj w całości do przytoczenia. Skupmy się na najważniejszych kwestiach.

Czas pracy - z tym niejeden sklep jest na bakier. Zmiany w grafikach nie zawsze są ustalane z pracownikami. Bywa, że osobom na L4 planuje się dni wolne w czasie choroby. Rodzice małych dzieci (do lat 4) przychodzą do pracy na nocki bez wyrażenia uprzednio pisemnej zgody.

W jednym ze sklepów inspektorzy odkryli niewypłacenie pracownikom dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, których nie zrekompensowano czasem wolnym w odpowiednim wymiarze.

Jakie nieprawidłowości wykryto w Biedronce? Co o pracy w popularnym dyskoncie mówią pracownicy? Jak odbiera kontrole z inspekcji pracy Jeronimo Martins? - o tym przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 57% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.