Nauka jazdy po polsku. Najważniejsze są... pachołki

Czytaj dalej
Sławomir Draguła

Nauka jazdy po polsku. Najważniejsze są... pachołki

Sławomir Draguła

Upstrzone słupkami i liniami place manewrowe polskich WORD-ów to europejski ewenement. A to właśnie na nich kapituluje aż 30 procent kandydatów na kierowców. Co gorsza, życie skomplikowaliśmy sobie na własne życzenie.

Pani Danuta z Opola do egzaminu na prawo jazdy podchodziła pięć razy. Z tego trzy razy oblewała na placu manewrowym opolskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - Dwa razy podczas jazdy po łuku tyłem wyjechałam za linię, innym razem przewróciłam słupek - mówi pani Danuta. - Nie wiem, czy to ma jakiś wpływ na bezpieczeństwo innych kierowców albo pieszych, ale takie są przepisy, więc nie dyskutowałam z tym. Zawzięłam się i w końcu zdałam. Prawo jazdy mam od ponad pięciu lat i nie miałam nawet najdrobniejszej stłuczki.

Swoje spostrzeżenia ma też Damian Kapinos z Grodkowa, który egzamin zdał w środę, za czwartym podejściem.

- Byłem oblewany m.in. za to, że na placu manewrowym ruszyłem z włączonymi światłami awaryjnymi, egzaminator zarzucił mi też, że dostatecznie nie upewniłem się, czy mogę ruszyć - mówi pan Damian. - Każdy, kto robił prawko, wie, że na egzaminie jest duży stres i można wyłożyć się na najprostszych rzeczach.

Pomysł na zmiany

Po raz kolejny przez Polskę przetacza się dyskusja na temat egzaminów na prawo jazdy. Jakiś czas temu w Ministerstwie Infrastruktury powstał projekt zmian, na mocy których to rząd, a ściślej wojewodowie mieliby przejąć odpowiedzialność za egzaminowanie. Dziś są to kompetencje wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, podlegających pod urzędy marszałkowskie, czyli samorząd województwa.

Według resortu dzięki nowemu prawu łatwiej będzie nadzorować egzaminy, a uniezależnienie egzaminatorów od WORD-ów ma wyeliminować podejrzenia, że ci celowo oblewają kursantów, tylko po to, by ośrodek na tym zarabiał. Jak wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, w Polsce zdawalność egzaminu na prawo jazdy wynosi blisko 30 proc., a na przykład w Niemczech ponad 70.

 • W 2017 roku zdawalność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kat. B wyniosła 52 proc., a praktycznego 29 proc. W  ubiegłym było to 53 i 30 proc.
 • Dyrektor WORD w Opolu podkreśla: "Żaden egzaminator nie oblewa kursantów dla pieniędzy".

  Jakie zmiany przygotowuje ministerstwo?
Pozostało jeszcze 70% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Sławomir Draguła

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.