Beata Terczyńska

Nauczyciele z Podkarpacia nie palą się do wznowienia strajku jesienią

Nauczyciele z Podkarpacia nie palą się do wznowienia strajku jesienią
Beata Terczyńska

Czy nauczyciele są na tyle zdesperowani, że wrócą do zawieszonego na okres wakacji strajku? Wszystko wskazuje na to, że na Podkarpaciu pedagodzy nie mają takiego zamiaru. Są zbyt rozgoryczeni formą poprzedniego i efektami, w tym okrojonymi wypłatami.

Jakie nastroje panują dziś wśród nauczycieli po kwietniowym strajku, podczas którego nie udało się wywalczyć oczekiwanych podwyżek?

- Są dwie oceny - mówi Stanisław Kłak, prezes podkarpackiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Pierwsza: nauczyciele się zawiedli. Krytycznie oceniają formę prowadzonych rozmów, brak planu awaryjnego, kierownictwo ZNP. Mówią, że rozbudzono nadzieje, a nic z tego nie wyszło. Ubolewają, że stracili zbyt dużo pieniędzy za czas strajku. Zwracają uwagę, że jedni dostali refundację, inni nie, co powoduje podziały w środowisku.

Prezes Kłak zwraca uwagę, że jest też druga, pozytywna ocena.

- Był to jeden z najdłuższych strajków w dziejach oświaty, który naprawdę zintegrował nauczycieli - mówi. - Strajk pokazał mankamenty i problemy polskiej edukacji, jak biurokracja, brak właściwej organizacji szkolnej sieci, przeładowane podstawy programowe, pamięciowe nauczanie, za dużo wiedzy encyklopedycznej. Dzięki temu strajkowi mamy inną ocenę pracy nauczyciela, mamy inny awans zawodowy. Troszkę też drgnęły kwoty za wychowawstwo. Nie można więc powiedzieć, że strajk nic nie dał.

 • Jakie są szanse, że we wrześniu na Podkarpaciu strajk w szkołach i przedszkolach odbędzie się w takiej samej skali jak wiosną
 • Czy jest pomysł na inną formę protestu
 • Jak to z pieniędzmi dla nauczycieli w trakcie strajku było
Pozostało jeszcze 62% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.