Koło Kańczugi znaleźli grot, który może mieć nawet 1700 lat

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Koło Kańczugi znaleźli grot, który może mieć nawet 1700 lat

Norbert Ziętal

Żelazny grot może pochodzić nawet z czasów rzymskich. Został znaleziony w Żuklinie w gm. Kańczuga, w okolicach tajemniczego wzgórza, na którym dawniej był kościół.

- Grot znaleźliśmy przypadkowo. Na polach, w pobliżu kapliczki, przy której tradycyjnie, od wielu lat odbywają się nabożeństwa majowe - opowiada Bogusław Kurzawa z Żuklina. Na znalezisko natrafił razem z kolegą Bogdanem Wołoszynem, również z Żuklina.

Zobaczyli, że nie jest to zwykły kawałek żelaza

Metalowy przedmiot leżał na bruździe świeżo zaoranej ziemi. Po delikatnym oczyszczeniu z błota okazało się, że nie jest to zwykły kawałek żelaza.
- Szukaliśmy czegoś podobnego w internecie, chcieliśmy porównać. Jednak nie byliśmy pewni, co to właściwie jest - opowiada pan Bogusław.

Z tego powodu, z prośbą o pomoc w identyfikacji zwrócili się do Nowin.

Skontaktowaliśmy się z pasjonatem dawnych czasów z Nowej Sarzyny. Najpierw wysłaliśmy mu e-mailem zdjęcia.

- Wygląda na stosunkowy „młody”. Może jakieś 600 lat - odpisał pan Janusz. Prosi o niepodawanie nazwiska. Chce jednak „na żywo” obejrzeć grot.

- Na zdjęciu był o wiele większy. Teraz, po obejrzeniu go, rzeczywiście można podejrzewać, że pochodzi z okresu rzymskiego. Choć równie dobrze ze średniowiecza. Ale mógł też należeć do Tatarów, którzy w XVII w. pustoszyli tę okolicę i według miejscowych podań spalili wtedy drewniany kościół, który znajdował się w miejscu w Żuklinie, w którym obecnie jest kapliczka - mówi pan Janusz.

Odrzuca teorię, że grot mógł należeć do Słowian.

- Nasze słowiańskie były większe, grubsze. A panowie znaleźli dość delikatną konstrukcję. Taka sprawdziłaby się u jeźdźców, np. właśnie napastników tatarskich, którzy na pewno w tej okolicy byli i dysponowali lekką konnicą- mówi pasjonat.

Twierdzi, że ważny byłby kontekst, otoczenie, w którym znaleziono grot.

- Może znajdował się przy szczątkach kogoś pochowanego. Mógł być złożony obok ciała choćby zabitego woja. Jakby udało się znaleźć obok inne przedmioty, to możnaby więcej powiedzieć o tym, z jakiego okresu pochodzi grot - twierdzi pan Janusz.

Tajemnicze wzgórze z kapliczką

Niewielkie wzgórze z kapliczką to dość tajemnicze miejsce w Żuklinie, wiosce znajdującej się obok Kańczugi. W lokalnej tradycji zachowały się przekazy, że w tym miejscu był drewniany kościół, a obok cmentarz. Kościół miał spłonąć podczas najazdów tatarskich w XVI - XVII wieku. Od wielu lat w tym miejscu jest kapliczka. Niedaleko znajduje się wyższe wzniesienie, w lokalnej tradycji zwane mogiłą. Miał być tutaj pochowany wojownik tatarski.

W imieniu znalazców grot przekażemy do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Być może archeologom z te instytucji uda się określić dokładny wiek znaleziska.

Norbert Ziętal

Jestem dziennikarzem Gazety Codziennej "Nowiny" oraz dziennikarzem i wydawcą portali nowiny24.pl i naszemiasto.pl. Od 26 lat zarabiam na życie, opisując historie innych ludzi.


Zajmuję się szeroką tematyką, głównie związaną z Przemyślem i miejscowościami powiatu przemyskiego oraz granicą polsko-ukraińską. Moją specjalnością są tematy samorządowe, polityczne, kryminalne, różne problemy związane z funkcjonowaniem granicy polsko-ukraińskiej. Zajmuję się tematami gospodarczymi, finansowymi, turystycznymi, edukacyjnymi, mniejszości narodowych i nowych technologii.


Najbardziej lubię „odkrywać” i opowiadać historie ciekawych, szerzej nieznanych ludzi. Swoim Czytelnikom w przyjazny sposób, infografikami, przedstawiam świat różnych statystyk i liczb, ważnych w ich codziennym życiu. Data journalism (dziennikarstwo danych) jest tym, w czym czuję się najlepiej.


Prywatnie lubię podróżować, a także wspólnie z moimi dwiema córkami (10- i 13-letnią), poznawać świat kodowania, animacji i social mediów. 


 



Każdą czynność można usprawnić



 


TOP MOICH TEKSTÓW


Wydarzenia



 


Rankingi



 


Ciekawi ludzie



 


Od Nowego Jorku po Moskwę


Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.