Jak Knurowski pomnik Świerczewskiego z Jabłonek do adopcji chciał przysposobić

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Andrzej Plęs

Jak Knurowski pomnik Świerczewskiego z Jabłonek do adopcji chciał przysposobić

Andrzej Plęs

Z pozycji szpitalnego łóżka przeczytał w „Nowinach” o tym, że pomnik gen Karola Świerczewskiego w Jabłonkach demontują i zdecydował, że Świerczewskiego trzeba ratować. Od zapomnienia i dla potomnych.

Włodzimierz Knurowski ze wsi Iwkowa koło Brzeska (Małopolskie) to trybun ludowy i weteran protestów ulicznych. Równie wstrętna mu jest głupota władzy wszelakiej i władza wszelaka w ogóle, co Unia Europejska. Na ustach i na koszulkach, które nosi, hasła patriotyczno-bogoojczyźniane, ale przyznaje się do tego, że żal mu było słuchać, jak burzyli w Szczecinie pomnik wdzięczności dla Armii Czerwonej. Miał parę takich akcji protestacyjnych, że pomysłowości pozazdrościłby mu sam Drzymała. Do którego Knurowski lubi się porównywać.

Jak po śmierci żony tzw. państwo uznało, że nie podoła, jako ojciec szóstki dzieci, i dzieci państwo chciało mu odebrać, to najpierw ogłosił głodówkę, potem uznał, że jego bardzo wielkim postem protestacyjnym nikt się nie przejmie. Toteż zapiął przyczepkę do traktora, wyścielił ją słomą, dzieci na niej umieścił i ruszył do Warszawy, do władzy najwyższej. Po dwudziestu godzinach był pod Pałacem Kultury, gdzie zatrzymał go policjant, bo „tu traktorem nie wolno”. To go Knurowski zrugał, żeby się nie darł, bo dzieci pobudzi. Jakie dzieci? W traktorze dzieci? - mundurowy osłupiał. To mu Knurowski pokazał drobiazg śpiący na słomie przyczepki. Takich rzeczy mundurowi w stolicy nie widują. Tak długo Knurowski wojował ze wszystkimi, że państwo dało mu spokój. I jego dzieciom też.

W dalszej części przeczytasz:

 • co Knurowski napisał do wojewody podkaprackiego
 • jak argumentuje chęć przejęcia pomnika
 • czy faktycznie w świetle prawa pomnik mógłby stanąć na dziełce w Iwkowej
 • jaki jeszcze pomnik na Podkarpaciu spodobał się Knurowskiemu
Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.