Dziki bez jeszcze raz. Truskawkowa konfitura z bzem i sorbet rabarbarowo-bzowy
Tydzień temu sygnalizowałam, że w tym roku sezon na zbiór kwiatów bzu zaczął się wyjątkowo wcześnie i mam nadzieję, że zachęciłam Was, drodzy czytelnicy, do bzowych zbiorów.
Bez rozwija się stopniowo i choć kwiaty kwitną już dosyć intensywnie, powinny być dostępne jeszcze przez około 2 tygodnie, w górach trochę dłużej. Jeśli zrobiliście już syrop zgodnie z wytycznymi sprzed tygodnia, zachęcam do przygotowania kolejnych receptur. Część kwiatówdobrze jest też zasuszyć - będą w sam raz do zimowej herbatki albo grzańca z białego wina.
Truskawkowa konfitura z bzem
Składniki:
- 4 małe słoiczki
- 2 kg truskawek
- 800 g cukru
- sok i skórka otarta z 1 cytryny
- 12 kwiatostanów dzikiego bzu czarnego
Przygotowanie
Truskawki opłucz, odszypułkuj, większe pokrój w ćwiartki. Owoce zasyp cukrem wymieszanym ze skórką cytrynową. Kiedy owoce puszczą sok, dodaj sok z cytryny oraz oderwane od gałązek kwiatostany dzikiego bzu. Gotuj do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Gorący dżem przełóż do wyparzonych słoików, szczelnie zakręć i zapasteryzuj.
Sorbet rabarbarowo-bzowy
Składniki:
- 6 łodyg rabarbaru
- 400 ml cydru lub białego wina musującego
- 120 g jasnego cukru trzcinowego
- 4 baldachy kwiatów czarnego bzu (lub ¼ szklanki syropu bzowego)
- 1 białko
Przygotowanie
Rabarbar umyj i pokrój na cienkie plasterki (nie obieraj - mus przetrzesz przez sito). Włóż rabarbar do garnka, zalej cydrem, dodaj cukier i kwiatostany bzu, zagotuj. Gotuj na wolnym ogniu, aż rabarbar się rozpadnie, a płyn zredukuje się o połowę.
Zmiksuj masę blenderem, a następnie przetrzyj przez sito. Przelej do szczelnego pojemnika i wystudź. Schłodzony mus zamroź. Wyjmij zamrożony sorbet z za-mrażarki. Po 15 minutach pokrój w kostkę i zmiksuj blenderem razem z białkiem. Przełóż z powrotem do pojemnika i wstaw do za-mrażalki. Sorbet będzie gotowy po 30-40 minutach.