Duże sklepy już nie mogą wyrzucać żywności z krótką datą ważności. Prezydent podpisał ustawę zakazującą marnowania jedzenia

Czytaj dalej
Fot. Marcin Piecyk
Marcin Piecyk

Duże sklepy już nie mogą wyrzucać żywności z krótką datą ważności. Prezydent podpisał ustawę zakazującą marnowania jedzenia

Marcin Piecyk

W Polsce każdego roku aż ponad 9 milionów ton żywności jest wyrzucanych do śmietnika. Nowa ustawa, właśnie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, ma przeciwdziałać marnotrawieniu jedzenia, może to zmienić. Od września większe sklepy nie będą już mogły wyrzucać produktów, których już nie wolno sprzedawać np. ze względu na datę ważności do spożycia.

Dla charytatywnych instytucji wspomagających najbiedniejsze osoby będzie to ogromna pomoc. Ustawa wchodzi w życie na początku września.

Bank bierze żywność od 50 sklepów

Od tego dnia duże sklepy (czyli takie, których powierzchnia jest większa niż 250 metrów kwadratowych) będą miały pięć miesięcy, aby podpisać umowy z jednostkami przyjmującymi żywność. Jeśli tak się nie stanie, właściciel marketu nie zawrze takiej umowy - zapłaci aż 5 tys. zł grzywny. Dodatkowo, za każdy zmarnowany kilogram żywności poniesie karę w wysokości 10 groszy.

Podkarpackie organizacje pomagające najbiedniejszym już przed podpisaniem ustawy współpracowały z różnymi sklepami. Przykładowo, Podkarpacki Bank Żywności w Rzeszowie od kilku lat przyjmuje jedzenie od takich sprzedawców, jak: Tesco, Biedronka, Kaufland, Carrefour, Auchan, Makro czy KFC.

- Łącznie bierzemy żywność od ok. 50 sklepów. Średnio miesięcznie mamy do rozdysponowania prawie 50 ton - opisuje Dorota Rosińska - Jęczmienionka, dyrektor Podkarpackiego Banku Żywności.

W dalszej części artykułu:

 • co z  transportem żywności z marketów
 • jak działają podkarpackie organizacje pomagające najbiedniejszym 
Pozostało jeszcze 61% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Piecyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.