Czy polsko-ukraińska granica koło Przemyśla daje jeszcze zarobić? Tak, ale coraz mniej

Czytaj dalej
Fot. Archiwum/Facebook/Kocham Przemyśl
Norbert Ziętal

Czy polsko-ukraińska granica koło Przemyśla daje jeszcze zarobić? Tak, ale coraz mniej

Norbert Ziętal

Kilkanaście lat temu w Przemyślu skończyło się eldorado bazarowe. Kilka lat temu akcyzowe, czyli na handlu alkoholem i papierosami. Czy Przemyśl korzysta jeszcze z granicy polsko-ukraińskiej?

Droga wiodąca z polsko - ukraińskiego przejścia w Medyce, przez wschodnią część miasta do wylotu na Jarosław, to „arteria krwionośna” Przemyśla. To ulice Lwowska, Al. Solidarności i Al. Wolności. To przy nich i w bocznych, mniejszych ulicach, koncentruje się gospodarcze życie miasta. To tutaj można spotkać najwięcej samochodów z ukraińskimi rejestracji lub wysłużonych audi i bmw z przemyskimi blachami, które użytkują Ukraińcy z przygranicznych terenów.

Wyjeżdżają ze sklepów z pełnymi wózkami

Kilka tygodni temu Przemyśl obiegła sensacyjna wiadomość. Jeden z większych sklepów z artykułami rtv-agd zamyka swój lokal. Otwarty z pompą kilka lat temu, z czasem zmniejszony o połowę, teraz ma w ogóle zniknąć. Dlaczego?

Oficjalnie, w siedzibie firmy, nie udało się nam tego potwierdzić, ale zagadnięty pracownik sali odpowiada bez ogródek.

- Jesteśmy tylko do końca stycznia. Czynsz za wynajem trzeba płacić a Ruscy kupują coraz mniej

- wyjaśnia.

W Przemyślu mówiąc „Ruscy” ma się na myśli Ukraińców. Pomimo, że ZSRR rozpadło się ponad 25 lat temu i nie graniczymy już z „Ruskimi” tylko z niepodległą Ukrainą, to ciężko zmienić wieloletnie przyzwyczajenia. Zawsze chodziło się „do Ruskich na bazar”, choć Rosjan do tego miasta przyjeżdża niewielu.

Taki widok, kilka lat temu dość częsty na ulicach Przemyśla, dzisiaj należy do rzadkości.
Archiwum/Facebook/Kocham Przemyśl Taki widok, kilka lat temu dość częsty na ulicach Przemyśla, dzisiaj należy do rzadkości.

Faktycznie, na ulicach Przemyśla nie widać, kiedyś bardzo częstego obrazka „Ruskiego”, który ze swojego osobowego auta zrobił ciężarówkę. Dawniej widok sporej lodówki czy np. dwóch pralek na dachu osobowej łady, specjalnie nikogo nie dziwił. Dzisiaj również zdarzają się takie sytuacje, ale o wiele rzadziej. Wiosną tego roku Facebook szybko obiegła fotografia zamieszczona na stronie „Kocham Przemyśl”. Na zdjęciu stara łada z pokaźnym ładunkiem styropianu. Zdjęcie wykonane przy hipermarkecie budowlanym przy ul. Lwowskiej.

Od razu pojawiło się masę komentarzy, w zdecydowanej większości pozytywnych. Bo Ukrainiec dal zarobić polskiej firmie, a do tego jeździ na ukraińskich blachach. Czytaj: nie wymiguje się od płacenia cła, jak osoby, które rejestrują auto na współwłasność z Polakiem, aby takich opłat uniknąć.

W dalszej części m.in.:

 • z jakich dobrodziejstw granicy korzysta dzisiaj Przemyśl
 • co kupujuą u nas Ukraińcy
 • jak zmienia się przygraniczna szara strefa

 

Pozostało jeszcze 74% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.