Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Czy istnieje życie po dożywociu? 459 skazanych odsiaduje najcięższy wyrok w Polsce. Niektórzy, zgodnie z prawem, mogliby już wyjść

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz / Polskapresse
Zbigniew Bartuś

Czy istnieje życie po dożywociu? 459 skazanych odsiaduje najcięższy wyrok w Polsce. Niektórzy, zgodnie z prawem, mogliby już wyjść

Zbigniew Bartuś

Żaden zbrodniarz nie opuścił jeszcze polskiego więzienia po odbyciu kary dożywocia. Choć mógłby. Dwaj pierwsi złożyli wnioski o przedterminowe warunkowe zwolnienie dwa lata temu, po odsiedzeniu ustawowego minimum, czyli 25 lat, w zeszłym roku zgłosili się kolejni. To ci, którym po zmianie prawa w połowie lat 90. zamieniono karę śmierci na dożywotnie więzienie. Nieprawomocny wyrok dożywocia usłyszał w piątek 22 marca także syn krakowskiej prokurator Anny Jedynak - za szczególnie okrutne zabójstwo matki. Wedle aktu oskarżenia, zadał jej89 ciosów, najpierw ciężkim przedmiotem, a potem nożem. Samych ran klatki piersiowej było 41, do tego 17 ran rąk i 7 twarzy. Sąd skierował Przemysława J. na terapię zaburzeń osobowości.

Za niespełna trzy lata o warunkowe zwolnienie będzie mogła się ubiegać pierwsza skazana na dożywocie Polka, Monika Szymańska, odpowiedzialna za zamordowanie maturzysty Tomka Jaworskiego. Zbrodnia ta wstrząsnęła Polską w czerwcu 1997 r. I właśnie wówczas w życie wszedł nowy Kodeks karny, przewidujący – obok kary 25 lat więzienia – karę dożywocia.

Dożywocie dla syna krakowskiej prokurator Anny Jedynak. Zadał matce 89 ciosów

Orzeka się ją za zbrodnie ze szczególnym okrucieństwem, z motywów zasługujących na szczególne potępienie. Karę taką można dostać za próbę obalenia przemocą ustroju lub zamach na prezydenta RP, w praktyce jednak stosowana jest wobec skrajnie okrutnych i perfidnych morderców, jak Szymańska, oraz sprawców brutalnych napadów (np. na banki), podczas których ktoś zginął.

Czytaj więcej o losach polskich więźniów.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.