Jacek Drost

Żywiec: Pałac Kępińskich zostaje w rękach powiatu żywieckiego? Nie trzeba zwracać pałacu spadkobiercom. Decyzja wojewody w sprawie zabytku

Pałac Kępińskich, zbudowany w latach 1827-1828, to jeden z najpiękniejszych zabytków na Żywiecczyźnie Fot. fot. www.zywiec.powiat.pl Pałac Kępińskich, zbudowany w latach 1827-1828, to jeden z najpiękniejszych zabytków na Żywiecczyźnie
Jacek Drost

Wszystko wskazuje na to, że Starostwo Powiatowe w Żywcu nie będzie musiało zwracać Pałacu Kępińskich spadkobiercom. To efekt ostatniej decyzji wojewody.

– Z przyjemnością stwierdzam, że mamy decyzję wojewody, iż ta nieruchomość jak najbardziej podchodziła pod dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego – stwierdził Andrzej Kalata, starosta powiatu żywieckiego.

Pałac Kępińskich to jeden z najpiękniejszych zabytków na Żywiecczyźnie. Został zbudowany w latach 1827-1828 przez Ignacego Zielińskiego. W połowie XIX w. właścicielem pałacu i kilkudziesięciu hektarów został Jan Kępiński. To właśnie w majątku Kępińskich przez kilka tygodni przebywał pod koniec swojego życia ciężko chory marszałek Józef Piłsudski. Po II wojnie światowej władza ludowa odebrała majątek właścicielom i utworzyła w nim szkołę rolniczą.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.