Związek zawodowy w korporacji? To możliwe!

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Marek Bartosik

Związek zawodowy w korporacji? To możliwe!

Marek Bartosik

Usłyszeliśmy pytanie, za ile jesteśmy gotowi odejść z firmy. Przez chwilę byliśmy w szoku. Szybko zorientowaliśmy się, że właśnie dostaliśmy korupcyjną propozycję. Odpowiedzieliśmy, że nie ma takich pieniędzy, za które bylibyśmy gotowi zostawić naszych towarzyszy broni.

W Krakowie już niemal 80 tysięcy osób pracuje w branży usług finansowych i IT. W całym kraju to setki tysięcy pracowników i setki firm, bardzo często wielkich korporacji, które w Polsce utworzyły swoje oddziały. Największe z nich zatrudniają w Krakowie po ponad 5 tysięcy osób i wynajmują całe kompleksy biurowców. Związki zawodowe to jednak w tej branży wielka rzadkość. Jeśli działają, to w dawnych polskich firmach wykupionych przez firmy międzynarodowe z dobrodziejstwem inwentarza, w tym związkiem zawodowym. Nam udało się jednak dotrzeć do prawdopodobnie jedynego w Krakowie związku zawodowego działającego tu w globalnej firmie.

- Proszę wymienić sumę, za jaką zgodzilibyście się państwo opuścić naszą firmę - takie słowa kilka miesięcy temu miała wygłosić w swym gabinecie Magdalena Latosińska, dyrektor krakowskiego oddziału globalnej korporacji Genpact, do trójki reprezentantów związku zawodowego.

- Przez chwilę byłem w szoku. Ale szybko zorientowałem się, że właśnie dostaliśmy korupcyjną propozycję - opowiada Zbigniew Zysek, przewodniczący związku działającego w tej firmie. - Dano nam kilka dni czasu do zastanowienia. Na następnym spotkaniu odpowiedzieliśmy, że nie ma takich pieniędzy, za które bylibyśmy gotowi zostawić naszych towarzyszy broni - dodaje Karol Dwornik, sekretarz. Przyznaje, że świadomie używa słów, które zdają się pasować do innych epok. - Walka pracowników o prawo do godnego życia trwa i role w niej, mimo upływu setek lat, się nie zmieniają - tłumaczy.

- Jak tylko wyszliśmy z gabinetu, o tym, co się wydarzyło, opowiedziałem kilku koleżankom i kolegom z pracy - dodaje jeszcze Krisztián Kovács.

Dyrektor Latosińska najpierw spontanicznie zgodziła się na rozmowę z „Dziennikiem Polskim” o działalności związku zawodowego w kierowanej przez nią firmie. Jednak równie szybko zmieniła zdanie i odesłała nas do służb prasowych koncernu, zatrudniającego 87 tysięcy pracowników w 25 rajach świata. W kilku z nich w Genpact istnieją związki zawodowe. Służby prasowe, w osobie Danielle D’Angelo nadesłały nam lakoniczne wyjaśnienie, w którym stanowczo zaprzeczyły twierdzeniom związkowców, dodając jednak, że „błędnie przedstawili nasze dyskusje”. Ponownie zwróciliśmy się więc do dyrektor Latosińskiej. Zapytaliśmy ją, czy zadała pytanie, które związkowcy uznali za propozycję korupcyjną. Dyrektor nie zaszczyciła nas ani słowem odpowiedzi. - Dużo do myślenia daje zachowanie Pani dyrektor Magdaleny Latosińskiej - mówi poważnie Karol Dwornik.

- Ta oferta obok swego oburzającego charakteru, jest równocześnie miarą naszego sukcesu. Dowodzi tego, jak bardzo skuteczna jest nasza działalność. Chciałbym podkreślić, że przez trzy i pół roku istnienia związku polubownie i wyłącznie w ramach Genpact staraliśmy się rozwiązywać sporne sprawy. Nigdy nie wychodziliśmy z nimi na zewnątrz, bo nie chcieliśmy narażać pracodawcy na utratę dobrego wizerunku. Dla międzynarodowych korporacji jest to najboleśniejszy cios - tłumaczy Dwornik.

Czytaj dalej o związkach zawodowych w dużych korporacjach. 

Pozostało jeszcze 71% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Bartosik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.