Szymon Kamczyk

Żory dostały 5,6 mln złotych na budowę centrum przesiadkowego. Ale inwestycja będzie jeszcze droższa

Żory dostały 5,6 mln złotych na budowę centrum przesiadkowego. Ale inwestycja będzie jeszcze droższa Fot. UM Żory
Szymon Kamczyk

Żory dostały 5,6 mln złotych na budowę centrum przesiadkowego. Zapowiadana od kilku lat ogromna inwestycja w komunikację publiczną wreszcie może się ziścić. Chodzi o budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego w miejscu obecnego dworca autobusowego w Żorach przy ul. Męczenników Oświęcimskich.

Budowa centrum przesiadkowego, które połączy ruch samochodowy, rowerowy i autobusowy, zapowiadana była już od dawna. Została ujęta w planie zrównoważonej mobilności, który rada miasta przyjęła w kwietniu ubiegłego roku. To kluczowa inwestycja dla zsynchronizowania transportu w mieście, choć zdaniem niektórych, lepszą lokalizacją byłaby okolica dworca PKP.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę centrum przesiadkowego w miejscu obecnego dworca autobusowego. Będzie to nowoczesny, przeszklony budynek z poczekalnią i peronami do odjazdu autobusów. Wybudowana zostanie również droga rowerowa wzdłuż al. Jana Pawła II łącząca centrum miasta, osiedla i miejsca pracy.

[cyt]- Poprzez realizację inwestycji zależy nam na zwiększeniu atrakcyjności transportu publicznego dla pasażerów i wzroście bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.

W dalszej części:

  • Jak prezydent miasta tłumaczy cel inwestycji
  • O ile więcej niż wynosi dotacja będzie kosztować budowa
  • Czy w Żorach będą elektryczne autobusy
Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Kamczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.