Zobaczcie, kto w Bydgoszczy i powiecie walczy o tytuł "Nauczyciela na medal"

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski/Archiwum
Małgorzata Pieczyńska

Zobaczcie, kto w Bydgoszczy i powiecie walczy o tytuł "Nauczyciela na medal"

Małgorzata Pieczyńska

Są kreatywni, mają pasję oraz świetny kontakt z uczniami i rodzicami. Właśnie tacy pedagodzy startują w naszym plebiscycie „Nauczyciel na medal”. Tegoroczna edycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. O ten zaszczytny tytuł walczy aż 1459 nauczycieli w całym województwie, w tym 165 z Bydgoszczy i 57 powiatu bydgoskiego. W papierowym wtorkowym wydaniu (20 listopada) w "Expressie Bydgoskim" specjalny dodatek poświęcony nauczycielom startującym w naszej akcji. Na czterech stronach zamieszczamy pełne informacje o plebiscycie i prezentujemy kandydatów.

Lista nominowanych i informacje na temat głosowania są również na naszej stronie internetowej (kliknij, żeby przejść)!
Wzorem ubiegłego roku plebiscyt organizujemy wspólnie z „Gazeta Pomorską” i toruńskimi „Nowościami” pod patronatem Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. - Z szacunkiem i podziwem obserwuję, z jakim oddaniem kujawsko-pomorscy nauczyciele angażują się w pracę z młodzieżą - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Cieszy również, że stale rozwijają się zawodowo, podnoszą własne kwalifikacje i poświęcają swój czas uczniom bez względu na to, w jakich warunkach przychodzi im pracować. Objęcie patronatem tego plebiscytu jest dla mnie wielkim zaszczytem. To kontynuacja Święta Edukacji Narodowej, podczas którego dziękujemy nauczycielom za ich trud i pracę.

Nominacje w internecie

Tegoroczna edycja bije rekordy popularności. Spora w tym zasługa rodziców, uczniów oraz naszych Czytelników. Udowodnili bowiem, że siła mediów społecznościowych potrafi być potężna. - To właśnie za ich pośrednictwem na Facebooku wskazywaliście nam Państwo swoich kandydatów i nominowaliście ich w komentarzach - mówi Artur Szczepański, redaktor naczelny „Expressu Bydgoskiego”. - Za tę wielką aktywność wszystkim dziękujemy.
W tym roku nominowani pedagodzy rywalizują w kategoriach: „Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej”, „Nauczyciel klas IV-VIII i gimnazjum” oraz „Nauczyciel szkoły ponadpodstawowej”.

Wygraną żyła cała szkoła

Głosowanie w etapie powiatowym trwa do 5 grudnia. Zwycięzcy zostaną wybrani osobno w Bydgoszczy oraz powiecie bydgoskim (także w Toruniu i pozostałych powiatach województwa) i awansują do wielkiego finału wojewódzkiego, zachowując wcześniej zdobyte głosy. Tu głosowanie rozpocznie się 7 grudnia, a zakończy 14 grudnia . W tym roku mamy też dwie nowe kategorie: „Szkoła Roku” i „Nauczyciel Akademicki Roku”. W tej ostatniej głosowanie przebiega jednoetapowo w kategorii wojewódzkiej i potrwa do 14 grudnia. Wielka gala odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, gdzie z rąk marszałka Całbeckiego laureaci odbiorą medale, statuetki i nagrody.

Jak wielkie emocje towarzyszą nominowanym? O tym najlepiej wie Krystyna Michalska, nauczycielka matematyki i zarazem wicedyrektor SP nr 64 w Bydgoszczy. Przed rokiem wygrała nie tylko w Bydgoszczy, ale i w finale wojewódzkim, zdobywając rekordową liczbę 4302 głosów. Był to najlepszy wynik spośród wszystkich nauczycieli startujących wtedy w tym plebiscycie.
Jak to się robi? - Nawet teraz, gdy to wspominam, towarzyszy mi dreszczyk emocji - przyznaje pani Krystyna. - Ta wygrana to spora zasługa Rady Rodziców, która zachęcała do udziału w głosowaniu na mnie i zaangażowała w to całą szkolną społeczność. Dzieciaki i rodzice żyli tym plebiscytem. Zorganizowali mi wspaniałą kampanię na Facebooku. Uczniowie roznosili też ulotki po szkole, rozwiesili na drzwiach każdej z sal plakaty z informacjami o moim starcie w tej akcji. Towarzyszył temu ogromny entuzjazm, bo mój sukces równał się sukces szkoły. Czuło się wspólnotę. I to było piękne. Czegoś tak fantastycznego nigdy w życiu nie doświadczyłam.

Dzięki wygranej w tym plebiscycie na panią Krystynę spłynął deszcz gratulacji. - W nagrodę spędziłam też podczas ferii zimowych tydzień w Ustce w Hotelu Jantar - mówi nauczycielka. - Wybrałam się tam z córką i wnuczkiem. Było wspaniale. Medal i statuetkę mam do dziś w szkole, a Oscara, którego dostałam od dzieci po zwycięstwie, postawiłam w domu na kominku. Przypomina mi cudowne chwile. Polecam nauczycielom start w tym plebiscycie. Już sama nominacja w nim jest zaszczytem.

Na studia w WSG

Na laureatów tegorocznego plebiscytu czekają cenne nagrody. Jedną z nich jest voucher na wybrane studia podyplomowe, które ufundował partner naszej akcji - Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. - Nauczyciel to profesja bliska sercu naszej uczelni - mówi Anna Świtała- Wierzbicka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego i Szkoleń WSG. - Zauważamy blaski i cienie tego zawodu, bo sami działamy w oparciu o wykładowców i osoby z branży edukacyjnej. Bony, które przekażemy nauczycielom, w całości pokrywają tok kształcenia na poziomie edukacyjnym. Podobne działanie, na może nieco skromniejszą skalę, realizujemy na zakończenie roku szkolnego. Wówczas bony o mniejszej wartości przekazujemy dyrekcji szkół współpracujących z WSG do nagrodzenia swoich najlepszych pracowników, a także uczniów.

Pojadą w nagrodę do SPA

To niejedyne nagrody, jakie mamy dla laureatów. Wśród nich są np. wyjazdy do Hotelu SPA Jantar w Ustce, zaproszenia na konferencję edukacyjną, połączoną z rozdaniem nagród podczas gali. Uhonorujemy też „Szkoły Roku”. Trafią do nich, m.in., vouchery na zakupy w markecie Leroy Merlin, czy ekspresy do kawy marki Lafaye.

Więcej informacji na www.expressbydgoski/nauczyciel. Tam też znajduje się pełna lista nominowanych i instrukcja głosowania. W dodatku w wydaniu papierowym prezentujemy nauczycieli, którzy dostarczyli nam zdjęcia.

Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.