Zobacz zwiastun filmu o Wydarzeniach Zielonogórskich

Czytaj dalej
Dariusz Chajewski

Zobacz zwiastun filmu o Wydarzeniach Zielonogórskich

Dariusz Chajewski

Tłumy uciekające przed ZOMO, młodzi prowadzeni do sądu i bici tam przez UB, dym, strach i panika... Obejrzyj zwiastun filmu o wydarzeniach z 1960 r., który powstaje z pomysłu i inicjatywy "GL".

Przygotowania do obchodów rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich, których inicjatorem była "Gazeta Lubuska", idą pełną parą. Na jedną z ważnych atrakcji zapowiada się film dokumentalny, który będzie emitowany w telewizji.

Film jest przygotowywany przez "Gazetę Lubuską”. Będzie to fabularyzowana historia największego wystąpienia mieszkańców Zielonej Góry przeciwko komunistycznej władzy. W obrazie zostanie wykorzystana bogata dokumentacja dotycząca wypadków z 30 maja 1960 roku, pokazana zostanie rekonstrukcja zdarzeń, usłyszymy wypowiedzi uczestników i komentarze historyków.

To wszystko pozwoli widzom zrozumieć, dlaczego Wydarzenia Zielonogórskie 1960 roku zasługują na miejsce w najnowszej historii Polski, obok Radomia i Nowej Huty.

Przypomnijmy:
Tegoroczne obchody rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich będą miały wyjątkową oprawę. Planowane są przede wszystkim wręczenia odznaczeń przez prezydenta RP uczestnikom walki przeciwko UB i milicji, obrońcom Domu Katolickiego. Planowane są także: msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski Wojciecha Polaka, spektakle, wystawy, wykłady, wydawnictwa, bieg uliczny.

Patronat nad tymi wszystkimi zdarzeniami objął prezydent Andrzej Duda. W komitecie organizacyjnym zasiadają między innymi wojewoda Władysław Dajczak, marszałek Elżbieta Anna Polak, prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusz Lityński, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu Rafał Reczek.

Chcesz poczuć klimat tamtych czasów? Obejrzyj zwiastun filmu...

Dariusz Chajewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.