Zobacz, kto został liderem walki o tytułu OSOBOWOŚĆ ROKU 2019. Spore przetasowania w czołówce
Małgorzata Kuklińska przebojem wdarła się na fotel lidera w Działalności społecznej i charytatywna. W pozostałych kategoriach (Biznes, Nauka, Kultura oraz Polityka, Samorządność i działalność lokalna) też są przetasowania w czołówce
W wielkim plebiscycie OSOBOWOŚĆ ROKU 2019, który w województwie podlaskim prowadzą „Kurier Poranny” i „Gazeta Współczesna”, zaszczytne tytuły zostaną przyznane głosami mieszkańców naszego regionu. To najlepsza okazja, aby docenić osoby, które w poprzednim roku angażowały się w życie lokalnych społeczności, wyróżniły się dokonaniami w różnych dziedzinach, osiągały sukcesy, pomagały innym, wykazały się kreatywnością i talentem.
Głosuj tutaj
Gorąco w Polityce
Po ponad dwóch tygodniach od rozpoczęcia głosowania mamy coraz większe przetasowania w czołówce jeśli chodzi o liczbę głosów. Zamienili się lider w kategorii Biznes, Działalność społeczność i charytatywna oraz Nauka. Bez zmian w Kulturze oraz w Polityce, Samorządności i działalności lokalnej. W tej ostatniej, tak jak przed tygodniem, najwięcej głosów ze wszystkich nominowanych ma radny wojewódzki Paweł Wnukowski. Ale mocno po piętach depcze mu Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa.
- Jestem pozytywnie zaskoczony tym, że zostałem nominowany - przyznaje. - Tym bardziej, że upłynął dopiero pierwszy rok mojej kadencji. Myślę, że mieszkańcy docenili ciężko pracę w ciągu tych dwunastu miesięcy. Przede wszystkim Kartę Wasilkowianina. Z jednej strony nominacja w plebiscycie to na pewno nobilitacja, a z drugiej motywuje do jeszcze większego wysiłku na rzecz społeczności lokalnej.
Awans wiolonczelistki
W kategorii Kultura na fotelu lidera od początku głosowania zasiada Karolina Derpieńska. To białostocka influencerka.
Z kolei na fotel wicelidera wskoczyła Zuzanna Sosnowska.
- Jestem zaskoczona, że znajduje się w gronie liderów - przyznaje wiolonczelistka. - Tym bardziej, że muzyka klasyczna nie jest w masowym odbiorze czołową dziedziną kultury.
Białostoczanka aktualnie studiuje w Madrycie i koncertuje w całej Europie, Kanadzie, Afryce. W listopadzie występowała razem z podlaskim filharmonikami, a z filharmonią narodową podczas koncertu sylwestrowego transmitowanym przez TVP Kultura.
- Moim ulubionym kompozytorem jest Johannes Brahms - zdradza Zuzanna Sosnowska.
Jak głosować
Głosowanie w miastach i powiatach w pierwszym etapie plebiscytu będzie trwało do wtorku, 11 lutego 2020 r. do godz. 20. Głosować można na dwa sposoby: wysyłając SMS pod numer 72355 (koszt 2, 46 zł z VAT ) lub poprzez KLIK. Szczegóły na stronie internetowej plebiscytu (tam też są prefiksy SMS-owe uczestników).
Biznes lokalnym smakiem kuszący
W kategorii Biznes, w porównaniu do poprzedniego tygodnia, lider i wicelider zamienili się miejscami. Obecnie na czele rankingu jest Janusz Kulesza, prezes PSS Społem Białystok Jego sylwetkę prezentowaliśmy tydzień temu). Na drugie miejsce spadł Grzegorz Kapica, właściciel marki Fat-design.
Na najniższym podium wskoczyła Agnieszka Balińska, właścicielka Folwarku Księżnej Anny.
- Jest mi niezmiernie miło, że znajduje się w pierwszej trójce - mówi siemiatyczanka. - Promowanie podlaskiej kuchni i tradycji sprawia mi niezwykłą przyjemność.
Przyznaje, ze w jej biznesie liczy się dobry produkt, jakoś, wiedza, doświadczenie, dążenie do celu, a to przekłada się na zadowolonych gości.
- Lubimy się bawić lokalnymi smakołykami i dlatego współpracujemy z rzemieślnikami i producentami z naszego terenu - mówi Agnieszka Balińska.
Zarazem tłumaczy, że w swej działalności próbuje łamać stereotypy związane z podlaską kuchnią.
- Ogólnie kojarzy się ona z ciężką kuchnią. A przecież można bardzo fajnie podać babkę ziemniaczaną i nie czuć się ciężko wychodząc z restauracji - tłumaczy Agnieszka Balińska.
Społeczniczka z Augustowa
Przetasowania nastąpiły też w kategorii Działalność społeczna i charytatywna. Jej liderem została Małgorzata Kuklińska, Inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Augustowie.
- Bardzo szybko i łatwo nawiązuje wspólny język z milusińskimi. Dzięki Gosi i jej ciężkiej pracy, wiele bezdomniaków trafiło do domków przepełnionych miłością do zwierząt - czytamy w uzasadnieniu nominacji.
Tercet naukowy, czyli kwintet
Zmiana nastąpiła też w kategorii Nauka. Jej liderami zostali dr Paweł Grabala i dr Tomasz Guszczyn oraz dr Krzysztof Matuk. Dwaj pierwsi to ortopedzi z Dziecięcego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jako pierwsi w Polsce przeprowadzili w marcu 2019 roku operację skoliozy idiopatycznej nowatorską metodą. Z kolei Krzysztof Matuk to właściciel firmy Imago, które opracowała ona „EyeFace”, czyli interfejs użytkownika dla osób niepełnosprawnych.
Na drugim w plebiscycie była prof. Bożena Łozowicka (ekspert od bezpieczeństwa żywności), a na trzecim prof. Maria Borawska, z Zakładu Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Została nominowana za działalność popularyzatorską w dziedzinie nauki o żywieniu człowieka, za którą otrzymała nagrodę im. Profesora Aleksandra Szczygła. Jej głównym osiągnięciem w ostatnim czasie jest opracowanie preparatu hamującego rozwój glejaków - najbardziej agresywnej formy nowotworów mózgu. Jego formuła została zakupiona od Uniwersytetu Medycznego przez białostocką firmę i jest już dostępna na rynku jako suplement diety.
W pierwszych czterech kategoriach naszego plebiscytu nagrody zostaną najpierw przyznane osobno w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz w każdym powiecie województwa podlaskiego. Laureaci nie tylko zdobędą tytuły Osobowość Roku 2019 w mieście lub powiecie, lecz także, zachowując zdobyte głosy, awansują do wojewódzkiego finału akcji, w którym zostaną przyznane tytuły Osobowość Roku Województwa Podlaskiego 2019.
Ważne daty
W kategorii Nauka głosowanie od początku prowadzone jest w jednym etapie w skali całego województwa.
Głosowanie na etapie wojewódzkim rozpocznie się w piątek, 14 lutego i potrwa do środy, 26 lutego. Dwa dni później, w piątek, 28 lutego, rozpocznie się ogólnopolskich finał. Zwycięzców poznamy w środę, 11 marca.
Laureaci z naszego województwa będą mieli także szansę na zdobycie wyróżnień w skali całej Polski. W tym roku plebiscyt jest prowadzony jednocześnie we wszystkich województwach w kraju.