Znany poznański biznesmen Mariusz Świtalski będzie pozwany o zniesławienie? W tle spór o zabezpieczenie ponad 80 mln euro

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof M. Kaźmierczak
Norbert Kowalski

Znany poznański biznesmen Mariusz Świtalski będzie pozwany o zniesławienie? W tle spór o zabezpieczenie ponad 80 mln euro

Norbert Kowalski

Znany poznański biznesmen Mariusz Świtalski zostanie pozwany o zniesławienie? To niewykluczone. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się przedstawiciele spółki Delta Capital Papers, którzy czują się urażeni po słowach o tym, że mogą uczestniczyć w "przestępczym planie wyłudzenia nienależytych środków".

- Delta rozważa złożenie pozwu przeciw Mariuszowi Świtalskiemu o zniesławienie - potwierdzają przedstawiciele Delta Capital Papers.

Czytaj też: Tragedia w Kaliszu. Nie żyje 16-latek, który podczas jazdy na rowerze w skateparku przewrócił się i uderzył głową w beton

O sporze między Mariuszem Świtalskim a Delta Capital Papers zrobiło się głośno w lutym 2020 roku. Wtedy to przedstawiciele amerykańskiej firmy wydali oświadczenie, w którym poinformowali, że 21 lutego 2020 roku poznański Sąd Okręgowy wydał postanowienie, na mocy którego zajął majątek Świtalskiego oraz jego spółek z grupy Sowiniec. Chodziło o kwotę 80,3 mln euro, czyli ponad 340 mln zł.

Dlaczego do tego doszło? Chodzi o sprzedaż sieci sklepów Małpka, która należała wtedy do Mariusza Świtalskiego (formalnie sprzedawcą Małpki była spółka Czerwona Torebka kontrolowana przez Świtalskiego). W 2015 roku Małpka została sprzedana na rzecz spółki Forteam Investments Limited, której właścicielem jest Delta Capital Papers. Natomiast Mariusz Świtalski oraz Sowiniec Group mieli zagwarantować nowemu właścicielowi minimalną kwotę sprzedaży, za jaką w przyszłości można by sprzedać sieć sklepów Małpka.

Czytaj więcej o sprawie:

Jednak, gdy w 2018 roku Fortem próbował sprzedać sieć Małpka, nie był w stanie uzyskać co najmniej takiej samej ceny, za jaką kupił sieć od Świtalskiego. - 28 grudnia 2018 r. Forteam powiadomił Mariusza Świtalskiego o konieczności przekazania środków pieniężnych należnych Forteam na podstawie umowy gwarancyjnej. Mimo to, Mariusz Świtalski i spółki od niego zależne nie uregulowały należności i zobowiązań wobec Forteam, co w konsekwencji spowodowało konieczność złożenia wniosku o zabezpieczenie i wstąpienia na drogę powództwa cywilnego - informowali przedstawiciele Delta Capital Papers.

Mariusz Świtalski początkowo nie zabierał głosu w sprawie. Dopiero kilka dni temu do mediów zostało rozesłane oświadczenie jego pełnomocnika, radcę prawnego Borysa Nowaczyka, który informował, że Mariusz Świtalski złożył zażalenie na decyzję Sądu Okręgowego w Poznaniu o zabezpieczeniu jego majątku.

- Działania Forteam Investments i osób powiązanych z tym podmiotem stanowią próbę realizacji przestępczego planu wyłudzenia nienależytych środków

- pisał w oświadczeniu pełnomocnik Mariusza Świtalskiego.

Zobacz też: "Wojna parkingowa" w centrum Poznania. Prokuratura nie dopatruje się przestępstwa, a konflikt o zarządzanie parkingiem wciąż trwa

Na takie słowa zareagowali teraz przedstawiciele Delta Capital Papers. - Delta stanowczo zaprzecza pomówieniom. Zgodnie z tym, co uznał sąd, gwarancja podpisana przez Mariusza Świtalskiego wymaga zamrożenia jego aktywów, tak aby można było przeprowadzić postępowanie cywilne i karne. Każdy, kto z ramienia Delty działał na rzecz odzyskania obiecanych środków pieniężnych, opierał się wyłącznie na bezpośrednich dowodach, takich jak podpisana umowa oraz prawie, które przewiduje środki zaradcze w przypadku, gdy jedna ze stron umowy nie dopełniła swoich obowiązków - informują przedstawiciele DCP.

Sprawdź też: Śmierć spadochroniarek z Wielkopolski w Bałtyku. Kiedy będzie gotowy kluczowy raport Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych?

I dodają:

Działania windykacyjne podejmowane zgodnie z postanowieniami sądu nie mogą służyć jako pretekst do zniesławiających zarzutów pod adresem uprawnionych. Dlatego też Delta rozważa złożenie pozwu przeciw Mariuszowi Świtalskiemu o zniesławienie.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.