Znany biznesmen Mariusz Świtalski walczy o zwrot 340 milionów złotych. Zgłasza sprawę do prokuratury. Chodzi o sprzedaż sklepów "Małpka"

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kaźmierczak
Norbert Kowalski

Znany biznesmen Mariusz Świtalski walczy o zwrot 340 milionów złotych. Zgłasza sprawę do prokuratury. Chodzi o sprzedaż sklepów "Małpka"

Norbert Kowalski

Znany poznański biznesmen Mariusz Świtalski walczy o zwrot 340 mln zł, które zostały zabezpieczone kilka tygodni temu przez Sąd Okręgowy w Poznaniu. To efekt wniosku spółki Forteam Investments Limited, która pięć lat temu kupiła sklepy Małpka Express należące ówcześnie do Świtalskiego. Teraz Mariusz Świtalski, oprócz zażalenia na decyzję sądu o zabezpieczeniu majątku, złożył też zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez "osoby zarządzające Małpka SA i Forteam Investments Limited".

O problemach Mariusza Świtalskiego pisaliśmy już kilka tygodni temu. Wtedy to amerykańska firma Delta Capital, która jest właścicielem Forteam Investments, poinformowała o sporze z Mariuszem Świtalskim. Chodzi o zakupioną w 2015 roku sieć sklepów Małpka, która należała wtedy do Mariusza Świtalskiego (formalnie sprzedawcą Małpki była spółka Czerwona Torebka kontrolowana przez Świtalskiego).

Z oświadczenia Delta Capital wynikało, że w 2015 roku Mariusz Świtalski oraz Sowiniec Group gwarantowały nowemu właścicielowi minimalną kwotę sprzedaży, za jaką w przyszłości można by sprzedać sieć sklepów Małpka.

Gdy Forteam próbował sprzedać Małpka Express w 2018 roku, nie był w stanie uzyskać ceny równej lub przewyższającej minimalną cenę sprzedaży. 28 grudnia 2018 r. Forteam powiadomił Mariusza Świtalskiego o konieczności przekazania środków pieniężnych należnych Forteam na podstawie umowy gwarancyjnej. Mimo to, Mariusz Świtalski i spółki od niego zależne nie uregulowały należności i zobowiązań wobec Forteam, co w konsekwencji spowodowało konieczność złożenia wniosku o zabezpieczenie i wstąpienia na drogę powództwa cywilnego

– pisała spółka w oświadczeniu.

To właśnie z jej wniosku 21 lutego 2020 roku poznański Sąd Okręgowy wydał postanowienie, na mocy którego zajął majątek Świtalskiego oraz spółek z grupy Sowiniec. Chodzi o kwotę 80,3 mln euro, czyli tyle, ile Forteam wcześniej zapłacił za sieć sklepów Małpka.

Czytaj więcej o sprawie: Wielkie kłopoty znanego biznesmena Mariusza Świtalskiego i grupy Sowiniec. Sąd zabezpieczył kwotę 340 milionów zł. Chodzi o sklepy Małpki

- Mariusz Świtalski w pełni zdawał sobie sprawę z faktu, że udzielenie gwarancji było dla Forteam istotną zachętą do zakupu jego firmy. Świadomie i dobrowolnie wystawił gwarancję w celu otrzymania zapłaty liczącej setki milionów złotych. W związku z tym oczekujemy od niego zapłacenia kwot należnych z tytułu gwarancji. Nie tylko dlatego, że jest do tego prawnie zobowiązany, ale także dlatego, że wymaga tego honor - mówił Christopher DeLise, prezes Delta Capital.

Teraz głos w tej sprawie zabrał pełnomocnik Mariusza Świtalskiego, radca prawny Borys Nowaczyk. Jak informuje, Mariusz Świtalski złożył zażalenie na decyzję Sądu Okręgowego w Poznaniu o zabezpieczeniu jego majątku.

- Pan Mariusz Świtalski skierował również do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa przez osoby zarządzające i współpracujące z Małpka S.A., Forteam Investments Limited oraz Delta Capital Papers

- informuje Borys Nowaczyk.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.