Znamy nazwiska 22 Żydów zamordowanych w 1944 r. w Tarnawcach koło Przemyśla. Przez kilkadziesiąt lat byli bezimiennymi ofiarami

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Znamy nazwiska 22 Żydów zamordowanych w 1944 r. w Tarnawcach koło Przemyśla. Przez kilkadziesiąt lat byli bezimiennymi ofiarami

Norbert Ziętal

Dzięki solidnej i „mrówczej” pracy genealoga Marka Orzechowskiego udało się nam poznać nazwiska 22 Żydów zamordowanych 19 maja 1944 r. w majątku Leoncina w Tarnawcach niedaleko Przemyśla.

Żydów, uciekinierów z getta w Przemyślu, przechowywali w zabudowaniach gospodarczych Franciszka i Stanisław Kurpielowie. Gospodarstwo należało do księcia Leona Sapiehy, popularnie zwane było Leonciną. Kurpiel był jego zarządcą.

Morderstwa Żydów najprawdopodobniej dokonali członkowie milicji ukraińskiej. Działali z polecenia Niemców. Kurpielów przewieziono do siedziby gestapo w Przemyślu. W czerwcu 1944 r. rozstrzelano ich w lesie w Lipowicy. Dzisiaj jest część Przemyśla. Pogrzebano ich na miejscu egzekucji. Dopiero po wojnie ich ciała ekshumowano i pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu zasańskim w Przemyślu. Później na wiele lat zapomniano o nich.

O zabitych Żydach przecztasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.