Zmniejszą żołądek. NFZ za to zapłaci
Pierwszy krok został zrobiony. Od 2017 r. operacje bariatryczne będą oddzielnie rozliczane. Chorzy czekają też na utworzenie sieci specjalistycznych poradni.
- Wygraliśmy kolejną potyczkę w naszej „bitwie” o chirurgię bariatryczną - tak decyzję Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) komentowała Magdalena Gajda, prezes Fundacji Od-Waga, społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość.
Chodzi o postanowienie z czerwca tego roku dotyczące oddzielenia chirurgii bariatrycznej od ogólnej i utworzenia nowej grupy świadczeń gwarantowanych, pod nazwą „chirurgiczne leczenie otyłości”, refundowanych przez NFZ.
Jak podaje portal mp.pl, do tej pory w taryfikatorze funduszu jako zabieg chirurgii bariatrycznej wpisane było jedynie założenie opaski żołądkowej (takie operacje w Bydgoszczy przeprowadzane są w szpitalu MSW). Dwa inne wykonywane u chorych na otyłość: rękawowa resekcja żołądka (tzw. sleeve) i bypass żołądkowy (gastric bypass) zaliczane były do ogólnej grupy zabiegów chirurgicznych na układzie pokarmowym.
W przypadku kontroli finansowej NFZ często kwestionował zasadność wykonania takich operacji u pacjentów chorych na otyłość i domagał się zwrócenia przez szpitale wydanych na nie pieniędzy. W tak niepewnej sytuacji lecznice wstrzymywały zabiegi bariatryczne lub w ogóle z nich rezygnowały. A kolejka rosła.
W maju informowaliśmy, że nowa procedura trafi do „pozytywnego” koszyka jeszcze w tym roku.
- Nie będzie już trzeba obchodzić systemu, rozliczać tych operacji „po partyzancku”, wykazując zespolenie z przełykiem, zespolenie jelitowe albo całkowite czy radykalne wycięcie żołądka - tłumaczył dr hab. Maciej Michalik, prof. UWM w Olsztynie, przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich (źródło: mp.pl).
W regionie bariatryczne operacje metodą zmniejszenia żołądka wykonuje się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, gdzie trzy lata temu powstało Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych (specjalizuje się w wykonywaniu rękawowej resekcji żołądka metodą laparoskopową).
- Zanim chorzy trafią na stół operacyjny, przechodzą długą drogę badań i kwalifikacji w poradni chorób metabolicznych w Ciechocinku - mówił w rozmowie z „Pomorską” prof. dr hab. Marek Jackowski, szef Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterolo-gicznej i Onkologicznej CM UMK w Toruniu.
Od września 2015 r. operacje chirurgicznego zmniejszenia żołądka wykonuje także 10 Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy.
Wraz ze zmianami w finansowaniu pojawiły się zapowiedzi powstania sieci 16 poradni specjalistycznych. O tym, że ośrodki takie są niezbędne, mówiono właśnie w Krakowie, gdzie od poniedziałku trwa „tydzień walki z otyłością”.
Według szacunkowych danych w Polsce żyje ok. 500 tys. chorych na otyłość olbrzymią (wskaźnik BMI 40+) i skrajnie olbrzymią (BMI 50+), których uratuje już tylko chirurgia bariatryczna. Zabiegi przeprowadza się w ok. 30 szpitalach w kraju. Rocznie takie operacje przechodzi ok. 2 tys. osób.