Zmienia się klimat w Europie. I zmienia stosunek Macrona do Polski

Czytaj dalej
Fot. AP Photo/Thibault Camus/EAST NEWS
Agaton Koziński

Zmienia się klimat w Europie. I zmienia stosunek Macrona do Polski

Agaton Koziński

Dla Francji planem A jest cały czas bliska współpraca z Niemcami. Ale Emmanuel Macron widzi problemy Angeli Merkel. W tej sytuacji zaczyna rozglądać się za planem B. Właśnie w tych kategoriach należy patrzeć na jego ciepłe spotkanie z Beatą Szydło - jakże odmienne od wcześniejszego tonu w relacjach Polski i Francji.

Christian Lindner jednym zdaniem wskoczył do pierwszej ligi europejskiej polityki. „Lepiej nie rządzić wcale, niż rządzić źle” - tym bon motem przewodniczący niemieckiej partii FDP uzasadnił zerwanie rozmów koalicyjnych w Niemczech. Ten 38-letni polityk, zaledwie lata młodszy od Emmanuela Macrona, zasygnalizował tym samym, że zamierza grać o najwyższą polityczną stawkę. Przy okazji wprowadził nowy ton do niemieckiej polityki - a także wywołał reakcję w całej Europie.

Potwierdziło to już czwartkowe spotkanie Beaty Szydło z Emmanuelem Macronem w Paryżu. Polska premier wcześniej nie szczędziła razów francuskim prezydentom. Najpierw ostro krytykowała Francois Hollande’a, mocnymi słowami reagowała też na uwagi Macrona. Francuzi z kolei nie oszczędzali Polski. Hollande („Wy macie zasady, my mamy pieniądze”) krytykował polski rząd za próbę blokowania reelekcji Donalda Tuska w Radzie Europejskiej. Macron („Polska stawia siebie na marginesie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Europy”) atakował Warszawę za jej europejską politykę. W tle czaiły się interesy. Paryż był oburzony zerwaniem przez PiS już wynegocjowanego kontraktu na Caracale. Warszawa gwałtownie protestowała przeciwko forsowanej przez Francję zmianie zasad funkcjonowania pracowników delegowanych w Europie. Cios za cios.

Jest szansa, że napięcie zelżeje. Oczywiście, nie ma co się łudzić, że dobra atmosfera rozmów między Szydło i Macronem sprawi, że w prasie europejskiej od razu zacznie się pisać o nowym tandemie francusko-polskim. Nie od razu Kraków (i Paryż) zbudowano. Ale relacje mogą się poprawiać. Zasygnalizowali to w czwartek w Paryżu i Beata Szydło, i Emmanuel Macron. Francuski prezydent choć wskazał, że uważnie przygląda się on reformom systemu prawnego w Polsce, to jednak nie uwypuklał tej sprawy, nie grzmiał ex cathedra o brutalnym łamaniu europejskich wartości. Wręcz przeciwnie, był delikatny, konsyliacyjny - a gdy wspomniał o kwestii zmian w polskim sądownictwie, to zaraz dodał, że jednocześnie trzeba pilnować, by w Europie nie obowiązywały podwójne standardy. Z kolei polska premier dwukrotnie powtórzyła, że spotkanie było „dobre”.

Z ustaleń „Polski” wynika, że Emmanuel Macron zgodził się na spotkanie w formacie Trójkąta Weimarskiego

Zmianę w nastawieniu Francji do Polski widać też w tym, że Macron zapowiedział wizytę w naszym kraju w przyszłym roku. Jeszcze we wrześniu omijał nas szerokim łukiem - sygnał zmiany więc widoczny. I będzie ich więcej. Zmiany zaczną się pojawiać tym szybciej, im szybciej zmieniać się będzie niemiecka polityka.

Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

W Polsce dużym echem odbiły się dwa zdarzenia: dyskusja o Polsce w Parlamencie Europejskim oraz wpis na Twitterze Donalda Tuska, w którym sugerował on, że działania PiS są zbieżne z linią Kremla. Połączenie tych dwóch spraw wygenerowało w Polsce bardzo emocjonalne reakcje, od słów oburzenia do zachwytu nad tym, że wreszcie nazywa się po imieniu sposób działania obecnego rządu.

Oczywiście, polityka to dziedzina, w której najlepsi gracze jednym ruchem starają się upiec kilka pieczeni na raz. Na pewno więc te oba zdarzenia należy rozpatrywać w kilku kontekstach. Tu skupimy się na jednym - okolicznościach, w których te zdarzenia miały miejsce.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agaton Koziński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.