Leszek Kalinowski

Zmiana Domu Harcerza

Tak będzie wyglądał nowy Dom Harcerza. Fot. Wizualizacja urząd miasta Tak będzie wyglądał nowy Dom Harcerza.
Leszek Kalinowski

Znana w Zielonej Górze placówka będzie miała nową siedzibę i adres. Jaki?

Będzie nowa siedziba Domu Harcerza. Dlaczego? Okazało się, że jest szansa na pieniądze z ministerstwa kultury na rozbudowę szkoły muzycznej. A że ta mieści się w dwóch kamienicach w centrum miasta i o rozbudowie nie może być mowy, to pomyślano o... Domu Harcerza. I umowie użyczenia obiektu na 10 lat.

Co z Domem Harcerza?Czytelnicy pytają o szczegóły związane z przeprowadzką. Będzie w innym miejscu. Tam gdzie dziś stoi dawny hotel asystenta UZ. Miasto kupi go od uczelni (w ramach już wcześniej podpisanej umowy). Na razie trwają ustalenia co do ceny. - Uczelnia musi uzyskać zgodę ministerstwa szkolnictwa wyższego i skarbu, co jest formalnością - mówi wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. - Następnie kupimy obiekt. I z funduszy Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na rozbudowę instytucji kultury zostanie ona zaadoptowany i rozbudowany pod nową siedzibę Domu Harcerza.
Koszt to ok. 6-7 mln zł. W tym roku ma być akceptacja projektu przez prezydenta i marszałka. Ma być wybrany wykonawca w trybie - zaprojektuj i wybuduj.

- Mamy nadzieję, że do lutego wykonawca uzyska pozwolenie na budowę, a od marca do lipca zrealizuje inwestycję - podkreśla K. Kaliszuk. - By od sierpnia można się było spokojnie przenieść. Wiceprezydent dodaje, że obok obiektu powstanie 20 dodatkowych miejsc.

Założenia są takie, że Dom Harcerza w nowej siedzibie ruszy 1 września 2017. - To dobre rozwiązanie - ocenia Kamila Bawolska, mama dwóch córek. - Najbardziej odpowiada mi położenie, bo łatwo będzie tu dojechać. Autobusy jeżdżą często, z różnych rejonów miasta. A i dla samochodów parkingów w okolicy jest więcej niż przy ul. Dzikiej, gdzie znajduje się obecny Dom Harcerza.
Marzena Bobińska dodaje: - Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie będzie opóźnień. Bo nie tylko uczestnicy zajęć czekają na tę inwestycję.

Dwa budynki i łącznik spowodują, że dobrze się będzie tu pracować z dziećmi

Dyrektor placówki Kinga Krotulska nie kryje zadowolenia z takiego obrotu spraw. Dwa budynki i łącznik spowodują, że dobrze się będzie tu pracować z dziećmi. A warto dodać, że do Domu Harcerza uczęszcza rocznie 1,6 tysiąca uczniów. Całoroczna praca prowadzona jest w 25 pracowniach i dwóch zespołach.
Pracowników najbardziej cieszą duże przestrzenie, światło (co ważne w przypadku prowadzenia zajęć plastycznych). A także to, że budynek całkowicie przystosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych (winda, szerokie toalety i pomieszczenia).

Obiekt będzie większy niż ten obecny, w sumie blisko dwa tysiące metrów kwadratowych. Będzie miał trzy kondygnacje. - Koncepcja przygotowana przez panią Krystynę Goińską wygląda pięknie. Ciekawa bryła, cegła klinkierowa, dużo szkła, u góry świetliki – zauważa K. Krutulska. - Wcześniej ta pani robiła inwentaryzację Domu Harcerza, więc dobrze zna nasze potrzeby. Marzy się nam jeszcze duża aula na występy. Ale - jak się dowiedziałam - to wszystko jest jeszcze możliwe do naniesienia.

Dziś Dom Harcerza prowadzi zajęcia nie tylko w swojej siedzibie przy ul. Dzikiej, ale także przy ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz na oddziale pediatrii szpitala klinicznego, w Gimnazjum nr 6 i V LO (klub Pitagoras), Szkole Podstawowej nr 11 (modelarstwo), SP nr 17 (modelarstwo lotnicze i kosmiczne), SP-18 (zespół taneczny Maki), w szkołach podstawowych w ramach wychowania komunikacyjnego. W nowej siedzibie przy ul. Wyszyńskiego znajdzie się miejsce dla wszystkich sekcji i zespołów dziecięcych.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.