Aleksandra Gerszaleksandra.gersz@polskapress.pl

Złoty Lew dla Polaka [zdjęcia, wideo]

Aleksandra Gerszaleksandra.gersz@polskapress.pl

Reżyser Jerzy Skolimowski dostał na festiwalu w Wenecji nagrodę za całokształt twórczości.

Wiadomość o przyznaniu polskiemu reżyserowi nagrody za całokształt twórczości ogłoszono już w lipcu. Jerzy Skolimowski oficjalnie odebrał nagrodę pierwszego dnia weneckiego święta kina, które odbywa się już po raz 73.

Nagrodę Polakowi wręczyli dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji Paolo Baratta oraz brytyjski aktor Jeremy Irons, który wystąpił w wyreżyserowanym przez Polaka filmie „Fucha” z 1982 r. Wcześniej wyświetlono trzyminutowy film złożony ze scen z filmów Skolimowskiego.

- Muszę zrobić jeszcze kilka filmów, by udowodnić, że zasłużyłem na tę nagrodę, by mi jej nie odebrano - mówił 78-letni Skolimowski. Reżyser podziękował też wszystkim, którzy współpracowali z nim na przestrzeni lat. Oprócz niego Złotego Lwa za życiowy dorobek artystyczny dostał francuski aktor, 83-letni Jean-Paul Belmondo.

Jerzy Skolimowski został doceniony na festiwalu w Wenecji już po raz 3. - w 1986 r. otrzymał nagrodę specjalną jury za „Latarniowca”, a w 2010 r. dostał tę samą nagrodę za film „Essential Killing”. W 2000 i 2001 r. reżyser zasiadał też w jury festiwalu. Skolimowski, który jest przedstawicielem nowej fali w polskim kinie, w dorobku ma również takie tytuły, jak: nagrodzony w 1967 r. Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Start”, „Wrzask” z 1978 r., który otrzymał Grand Prix na festiwalu w Cannes, oraz „11 minut”, które w zeszłym roku było polskim kandydatem do Oscara. Film nie otrzymał jednak nominacji. Skolimowski jest także scenarzystą, aktorem oraz poetą i malarzem.


Wideo: Jerzy Skolimowski o filmie „Essential Killing”

źródło: TVN24/x-news

73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa do 10 września. O Złotego Lwa będzie walczyć 20 filmów. Nie ma jednak wśród nich polskich tytułów.

Autor: Aleksandra Gersz

Aleksandra Gerszaleksandra.gersz@polskapress.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.