Zintegrowane Inwestycje Terytorialne - Toruniowi już dziękujemy
Od przyszłego roku Bydgoszcz wraz ze współpracującymi w ramach Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz gminami chce tworzyć samodzielne ZIT. Bez Torunia.
Pod dokumentem, który trafił do marszałka województwa, a wyrażającym wolę współpracy w ramach ZIT oprócz prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego podpisał się starosta bydgoski i nakielski oraz burmistrzowie i wójtowie – Nakła nad Notecią, Mroczy, Nowej Wsi Wielkiej, Barcina, Osielska, Pruszcza, Białych Błot, Rojewa, Dąbrowy Chełmińskiej, Dobrcza, Sicienka, Kcyni, Solca Kujawskiego, Koronowa, Szubina, Łabiszyna i Żnina.
- Obecne porozumienie ZIT funkcjonować będzie do końca roku, potem jeszcze będzie czas na rozliczanie projektów. Mamy już sygnały z Komisji Europejskiej, że projekt będzie kontynuowany – mówi Łukasz Krupa, wiceprzewodniczący Sejmiku województwa, reprezentant miasta w Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz.
Obecne porozumienie ZIT funkcjonować będzie do końca roku, potem jeszcze będzie czas na rozliczanie projektów. Mamy już sygnały z Komisji Europejskiej, że projekt będzie kontynuowany
ZIT w pierwszym wydaniu miały do dyspozycji 5 proc. RPO, czyli ok. 153 mln euro. - Niektóre gminy inwestowały w termomodernizację czy gospodarkę wodno-ściekową. Było to zgodne z wytycznymi natomiast powiedzmy to otwarcie - inwestycje tego rodzaju nie integrowały obszaru ZIT. Ten z kolei był utworzony nieco sztucznie, gminy z okolic Nakła nie miały wiele powiązań z gminami leżącymi za Toruniem – przypomina Łukasz Krupa.
Przeczytaj dalszą część artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień