Najlepszy ogólniak w województwie? I LO w Zielonej Górze. Sprawdź miejsca innych szkół! Wśród techników po raz kolejny triumfuje zielonogórski Zespół Szkół Budowlanych.
W czwartek, 14 stycznia "Perspektywy" ogłosiły ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych. Sklasyfikowane zostały najlepsze placówki w kraju. Powstały też wojewódzkie rankingi. Pierwsze miejsce wśród ogólniaków zajęło I LO w Zielonej Górze. W Polsce nasz a Jedynka uplasowała się na 49 miejscu. Wśród techników na drugiej pozycji w Lubuskiem - a na 19. w kraju - jest Zespół Szkół Budowlanych. Z liderem, czyli Ekonomikiem w Żarach przegrało tyci, tyci... Budowlanka zdobyła bowiem 62,17 pkt., żarska szkoła - 62,31.
- Cieszymy się bardzo, bo zawsze to miło, gdy nasze starania zostają dostrzeżone - mówi dyrektor ILO, Ewa Habich, która wczoraj w Warszawie odebrała nagrodę. - Sukces to efekt pracy uczniów, nauczycieli, rodziców, organizacji pracy, systemu, który pozwala rozwijać młodzieży pasje, oraz dobrej współpracy z innymi szkołami w regionie czy zielonogórskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
W 2015 roku mieliśmy ponad 40 olimpijczyków i wysokie wyniki maturalne.
- Jedynka to był dobry wybór. Tu można się realizować na różnych płaszczyznach - mówi uczennica Joanna Macur.
Zdaniem absolwentki Ewy Janickiej, szkoła dobrze przygotowuje do studiów i samodzielnego życia. Po „Jedynce” wszystkie uczelnie stoją otworem. W podobnym stylu wypowiadają się rodzice dzieci, które wybrały właśnie ten ogólniak. W minionym roku szkoła może pochwalić się ponad 40 olimpijczykami i wysokimi wynikami maturalnymi. Podobnie Budowlanka - także wynikami egzaminu zawodowego.
Dyrektor Małgorzata Ragiel nie kryje zadowolenia, że szkoła od lat zajmuje najwyższe pozycje w mieście i województwie. To efekt m.in. dodatkowych zajęć, które prowadzi grono pedagogiczne oraz popularności, jaką cieszy się szkoła. Nigdy nie ma problemu z naborem. Cieszą zainteresowania zawodowe uczniów i tytuły laureatów, jak choćby Sandry Wicher vel Wichrowskiej (8 miejsce w kraju) z architektury krajobrazu. Bo to nowy kierunek. Ale także inne osiągnięcia... Jak mówi M. Ragiel w tym roku trzy osoby zakwalifikowały się do okręgowej olimpiady języka polskiego.
A jak wypadły inne LO i technika w regionie na tle województwa? Oto ich miejsca w Lubuskiem:
- 1. I LO w Zielonej Górze.
- 6 - V LO w Zielonej Górze,
- 7 - IV LO w Zielonej Górze,
- 8 - III LO w Zielonej Górze,
- 11 - LO w ZSO w Gubinie,
- 16 - LO w Świebodzinie,
- 21 - II LO w Zielonej Górze,
- 25 - LO w Zespole Szkół Technicznych w Zbąszynku.
Pozostałe placówki osiągnęły gorsze wyniki i nie zostały sklasyfikowane. A technika?
2 miejsce zajęło technikum nr 1 w Zespole Szkół Budowlanych, Zielona Góra,
4 - nr 2 w Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych, Zielona Góra,
12 - nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych, Zielona Góra,
15 - Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych, Świebodzin,
17 - Technikum Zawodowe w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, Krosno,
19 - Technikum w Zespole Szkół Technicznych, Zbąszynek,
20 - nr 5 w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego, Zielona Góra,
21 - Technikum Leśne, Zbąszynek,
22 - nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych, Gubin,
25 - Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, Sulechów.
Jakie kryteria wzięto pod uwagę? Decyzją kapituły rankingu ustalone zostały następujące kryteria i ich wagi procentowe w rankingu liceów 2016:
- sukcesy w olimpiadach 30%
- matura – przedmioty obowiązkowe 25%
- matura – przedmioty dodatkowe 45%
Natomiast w przypadku rankingu techników 2016 obowiązują cztery kryteria. Są to:
- sukcesy w olimpiadach 20%
- matura – przedmioty obowiązkowe 25%
- matura – przedmioty dodatkowe 25%
- wyniki egzaminów zawodowych 30%
Oznacza to w praktyce, że czynnikiem dominującym w ocenie liceów jest matura (z łączną wagą 70%). Natomiast w przypadku techników o pozycji szkoły w dużym stopniu (30%) decydują też wyniki egzaminu zawodowego, co jest zgodne ze znaczeniem tego egzaminu dla uczniów i dla szkoły.
Oprócz rankingów ogólnopolskich powstało 16 wojewódzkich.