Zielona Góra w oku kamer

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Zielona Góra w oku kamer

Leszek Kalinowski

Do połowy maja przyszłego roku zamontowane zostaną 53 kamery. Jedna z nich będzie jeździć na dachu auta. Miasto zapłaci 4 mln zł

- Już tyle o tym monitoringu było mowy, że jak nie zobaczę kamer, to nie uwierzę - mówi Zbigniew Ralcewicz. - To dla Zielonej Góry bardzo ważne inwestycja. Może dzięki kamerom będzie bezpieczniej. No i nie będą tak bezkarnie dewastować miasta .

Wczoraj prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z wiceprezesem olsztyńskiej firmy Sprint Waldemarem Matukiewiczem na dostarczenie i zamontowanie monitoringu.

Nowoczesne kamery zostaną powieszone w śródmieściu oraz w Dolinie Gęśnika.

- To pierwszy etap, system będzie elastyczny, z czasem będziemy go rozbudowywać o kolejne lokalizacje - mówi prezydent.

Każda z 53 kamer będzie miała nas na oku - a nawet czterech, bo patrzeć będzie na cztery strony świata. Dzięki temu jedna kamera zastąpi cztery.

Dzięki odpowiedniej jakości i rozdzielczości obraz będzie bardzo wyraźny. Niezależnie od pory dnia i nocy, a także pogody.

Do patrolowania miasta wykorzystywana będzie również kamera mobilna z kamerą szyboobrotową z możliwością zamontowania jej na dachu samochodu lub słupie.

Centrum monitorowania powstanie przy ul. Kasprowicza, gdzie znajduje się departament bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu miasta.

- Jedna z końcówek monitoringu będzie też na policji - zauważa Janusz Kubicki. - Jednak to nie mundurowi, ale osoby cywilne zajmą się w centrum oglądaniem obrazów z kamer 24 godziny na dobę.

Stąd też miasto będzie musiało zatrudnić kilkanaście osób.

Wszystkie służby mundurowe, upoważnione do tego, w tym też ABW, będą miały dostęp do obrazu z kamer. Wyczytać z niego będzie można nie tylko rejestracje aut, rozpoznać twarze...

- Im więcej tych służb zajmie się monitoringiem, tym będzie bezpieczniej w mieście - uważa prezydent. - A to właśnie w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Monitoring ma być gotowy do 15 maja 2018 roku. Jak mówi dyrektor departamentu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Waldemar Michałowski, do 13 października firma Sprint musi wykonać dokumentację (200 tys. zł), do 22 stycznia 2018 - zbudować Miejskie Centrum Monitoringu (1,1 mln zł), a do 23 kwietnia 2018 zakończyć budowę monitoringu w mieście (2,7 mln zł). Natomiast do 15 maja system monitoringu musi być oddany do eksploatacji.

Czy firma poradzi sobie z tym zadaniem w terminie? Wiceprezes Sprintu (firma istnieje od 1988 roku, zatrudnia 600 osób) nie ma wątpliwości.

Podobne systemy uruchamiała już m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Toruniu czy Lublinie.

- Ten w Warszawie składał się z 400 kamer, 18 centrów oglądowych, obsługuje go 60 operatorów, a wymagał on jeszcze położenia 300 km światłowodów - wylicza wiceprezes Waldemar Matukiewicz.

Jak zapewnia gospodarz Winnego Grodu, system będzie się rozrastał. W pierwszej kolejności kamery pojawią się w miejscach, które są lub będą rewitalizowane w mieście.

Obrazy z kamer będą rejestrowane na serwerach z możliwością ich późniejszego odtwarzania. Na monitoring, który kosztuje blisko 4 mln zł, miasto pozyskało unijne fundusze.

- Wierzę, że dzięki temu monitoringowi nie będzie tyle bazgrołów na ścianach, bachusiki nie będą niszczone - mówi Teresa Dałkowska-Nowak. - No i nie będę się bała wyjść na deptak po zmroku.

A Wojciech Klaczkowski dodaje, że nowoczesne kamery przydałyby się też na osiedlach. Takie, jak np. na os. Zacisze, gdzie jest 30 sztuk.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.