Zenek nienawidził swojej nauczycielki. Dlatego chciał ją zabić

Czytaj dalej
Fot. archiwum Dziennika Łódzkiego
Anna Gronczewska

Zenek nienawidził swojej nauczycielki. Dlatego chciał ją zabić

Anna Gronczewska

O tej sprawie pod koniec lat 20. mówiła cała Łódź. 17-letni uczeń Zenon Mistrzak strzelał do swojej nauczycielki.

Tragedia rozegrała się podczas zakończenia roku szkolnego w łódzkiej Szkole Handlowej przy ul. Księży Młyn. Uczniowie wzięli udział najpierw we mszy św. Potem Leon Dyl, dyrektor szkoły obszedł wszystkie klasy i rozdawał świadectwa. Zenon Mistrzak nie należał do najlepszych uczniów. Już nie raz nie dostał promocji do następnej klasy. Wiele wskazywało, że znów będzie to samo. Tym bardziej, że dyrektor Dyl nie wręczył mu świadectwa.

- Nie dostanę świadectwa? - zapytał wzburzony Zenek nauczycielkę języka polskiego panią Zofię Kuczyńską. Usłyszał, że nie zasłużył na promocję. Nauczycielkę wzburzył jeszcze ton jakim zwracał się do niej Zenon.

- Gdyby nie ja to siedziałbyś dzisiaj w kryminale - mówiła Kuczyńska i wyszła z klasy.

- W kancelarii szkolnej udzielą ci wszelkim wyjaśnień! - powiedziała na koniec. Ten jednak nie został w klasie. Poszedł za nauczycielką. Nagle w szkolnych korytarzach rozbrzmiał strzał rewolweru. Okazało się, że Zenon Mistrzak strzelił do nauczycielki. Ta miała szczęście, bo chłopak chybił. Chciał strzelić po raz drugi, ale na korytarz wybiegli inni uczniowie, nauczyciele i odebrali Zenkowi broń. Największy udział w tym miał Jan Fijałkowski, który uczył przedmiotów handlowych. Wykręcił rękę Zenkowi, obezwładnił go. Chłopaka zaprowadzono do szkolnego sekretariatu.

- Szkoda, że nie trafiłem! - miał powiedzieć przy świadkach. Mistrzak trafił do aresztu.

Chłopak tłumaczył, że miał wielkie kłopoty z nauką. Przyznała to przed sądem jego wychowawczyni i niedoszła ofiara Zofia Kuczyńska.

- Był niezdolny i wykazywał bardzo słabe postępy w nauce! - mówiła o swoim uczniu.

Czytaj o tragedii sprzed 100 lat! Co skłoniło młodego człowieka dotak desperackiego kroku? 

Pozostało jeszcze 74% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Gronczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.