Żeby było nam, zielonogórzanom, łatwiej dogadać się z miastem
Powstała grupa robocza, która wypracuje regulamin konsultacji społecznych. Wszyscy liczą, że zmniejszy on liczbę konfilktów.
Byłoby inaczej, gdybyśmy ze sobą wcześniej rozmawiali - mówi Stefan Nawrocki, mieszkaniec Zielonej Góry od 1963 roku. - A drażliwych momentów było sporo. Ot, choćby propozycje przebiegu obwodnicy południowej, sprawa wycinki drzew na os. Braniborskim czy wyglądu planetarium. Protesty mieszkańców pojawiają się niemal przy każdej inwestycji, czy to dotyczy dróg, czy bloków. Zdaniem zielonogórzanina, najwyższa pora zmienić ten stan rzeczy. Brak informacji często wywołuje plotki, które narastają jak śnieżna kula.
W styczniu tego roku odbyły się warsztaty „Konsultacje z zasadami”. To projekt, który ma doprowadzić do powstania jasnych zasad i procedur oraz regulaminu miejskich konsultacji społecznych. W spotkaniach uczestniczyli działacze jak i pracownicy magistratu. Powołanie rady ds. pracy nad regulaminem konsultacji społecznych to kolejny krok ku uregulowaniu zasad porozumiewania się na linii miasto - mieszkańcy.
Oktawiusz Chrzanowski, trener dialogu społecznego z warszawskiej Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE) przez dwa dni zebrał informacje, dotyczące problemów z dialogiem w naszym mieście. Fundacja opracowała dla nas wskazówki, które - jak mówi Barbara Marcinów z Ruchu Miejskiego Obywatele Zielonej Góry - będą wykorzystane podczas opracowywania regulaminu konsultacji społecznych.
Regulamin nie ma być sztywnym projektem, ale narzędziem dialogu
- Na pewno skorzystamy też z dobrych praktyk, czyli regulaminów innych miast jak np. Gorzowa czy Słupska, ale tylko w pewnym sensie. Każde miasto ma swoją specyfikę, swoje problemy i regulaminy muszą być do nich dostosowane - zauważa B. Marcinów, która także weszła w skład grupy roboczej. Są w niej osoby z różnych stowarzyszeń, uczestniczące w warsztatach i znane z wielu akcji, a także pracownicy naukowi z UZ.
Zdaniem B. Marcinów regulamin nie ma być sztywnym projektem, ale narzędziem dialogu. A ten ma zmniejszyć konflikty, napięcia między magistratem a mieszkańcami. - Regulamin jest niezbędny dla nas, ale i dla urzędników - podkreśla Radosław Brodzik ze stowarzyszenia My Zielonogórzanie i Biegam Pomagam. - Żeby nie stawiać mieszkańców przed faktami. Żeby np. najpierw pytać, czy i gdzie chcą mieć lodowisko, a nie od razu proponować konkretne miejsce i wywoływać kolejną awanturą.
Widzę w tym szansę na nowoczesną politykę i dialog z mieszkańcami
Monika Suder z Fundacji Lyada zauważa, że rozmowy są potrzebne, by każda ze stron poznała swój punkt widzenia. Konsultacje to nie nowość, chodzi jednak, by miały formę, która przyniesie efekt. Stąd - jej zdaniem - powołanie grup i stworzenie regulaminu to bardzo dobry pomysł. Podobnie sądzi radny Marcin Pabierowski: - Widzę w tym szansę na nowoczesną politykę i dialog z mieszkańcami.
Czy szerokie zaangażowanie mieszkańców może oznaczać, że jesteśmy już społeczeństwem obywatelskim? - Niepokojące jest to, że mieszkańcy aktywizują się przeciwko czemuś. A społeczeństwo obywatelskie to działanie systemowe i skierowanie na sprawy, które służą poprawie przestrzeni miejskiej - mówi socjolog prof. Lech Szczegóła z UZ.
Skład grupy roboczej ds. pracy nad regulaminem konsultacji społecznych:
Strona społeczna:
- Aleksander Piskorz - Młodzi Lokalni, działacz znany z projektów w budżecie obywatelskim- Pomocnik (2015) Murale (2016)
- Monika Suder - Fundacja Lyada, koordynator TechKlubu, blogerka, pisarka.
- prof. Jerzy Leszkowicz - Baczyński - Instytut Socjologi UZ.
- Barbara Marcinów - Ruch Miejski Obywatele Zielonej Góry, koodynatorka projektu ze strony społecznej „Konsultacje z zasadami dla Zielonej Góry”,
- dr Agnieszka Opalińska - Instytut Politologii UZ, prekursorka konsultacji społecznych duńską metodą „bottom-up”
- Liliana Kleinert - Grupa Inicjatywy Lokalnej Jedrzychów, działaczka na rzecz Lasu Liliowego i Dzikiej Ochli
- Radosław Brodzik - My Zielolnogórzanie, Biegam Pomagam.
- Marta Gendera - Fundacja Salony, historyk sztuki, kuratorka projektu „Park Tysiąclecia”.
- Klaudia Żuława - Młodzieżowa Rada Miasta Zielona Góra.
Strona miejska:
- Piotr Barczak lub/Kazimierz Łatwiński - radni klub PIS.
- Paweł Wysocki - radny klubu Zielona Razem .
- Marcin Pabierowski - radny PO 4) Tomasz Nesterowicz - radny klubu SLD.
- Konrad Witrylak (urząd miasta, departament prezydenta).
- Małgorzata Maśko-Horyza (biuro planowania przestrzennego, rewitalizacja)
- Jolanta Sawicka (urząd miasta, biuro organizacji, konsultacje społeczne, projekty uchwał)
- Stanisław Tarnawski ( wydział sportu, kultury i turystyki)
- Tomasz Czyżniewski (redaktor „Łącznika Zielonogórskiego”)
- Sebastian Ciemnoczołowski (urząd miasta, biuro prezydenta, doradca).