Ze zmianą nazw ulic rodem z komuny gminom wcale się nie spieszy [LISTA ULIC]
Tylko do 2 września samorządy mają czas, by zrealizować zapisy ustawy dekomunizacyjnej. Po tym terminie ruch będzie należał do wojewody.
Jak przebiega w regionie wykonanie przez samorządy ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej?
Odpowiedź przyniosła wtorkowa konferencja prasowa w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Okazuje się, że zmiany nazw ulic dokonano tylko... w dwóch miejscowościach. - W Choceniu nie ma już ulicy gen. Karola Świerczewskiego, a w Lnianie ulicy 22 lipca - mówił dr Marek Szymaniak z Delegatury IPN w Bydgoszczy.
Z mocy ustawy IPN jest zobowiązany do wydawania opinii na temat nowych propozycji nazw ulic, placów, skwerów.
- Dotąd zwróciły się do nas następujące gminy: Barcin, Brodnica, Choceń, Chodecz, Koronowo, Kowalewo Pomorskie, Lniano, Mrocza, Radziejów, Sępólno Krajeńskie, grupa radnych z Solca Kujawskiego, Śliwice, Toruń, Tuchola, Więcbork - wyliczał dr Szymaniak. Dodał, że IPN przygotowuje całościowy przegląd ulic gloryfikujących postacie komunistyczne.
- Problemem jest nazewnictwo odwołujące się do momentu wkroczenia Armii Czerwonej na Kujawy i Pomorze, które zapoczątkowało nową okupację. Są to daty styczniowo-lutowo-marcowe roku 1945. One też muszą zniknąć z przestrzeni publicznej.
W Bydgoszczy nowych patronów ma mieć 10 ulic; osiem jest w Nowym Fordonie, jedna na Osiedlu Kapuściska. Jest też park im. płk. Zbigniewa Załuskiego na Osiedlu Leśnym.
Z inicjatywy Jana Kwiatonia, przewodniczącego Rady Osiedla Nowy Fordon powstała specjalna strona internetowa dekomunizacjafordon.pl. Zgłoszono dziesiątki propozycji. Do 11 czerwca trwa w internecie głosowanie.
Przypomnijmy. Wśród patronów fordońskich ulic są takie postaci jak np. gen. Zygmunt Berling, do 1939 r. zawodowy oficer Wojska Polskiego, później współpracownik NKWD i działacz prokomunistyczny, zdegradowany i skazany na śmierć za zdradę, mianowany przez Stalina dowódca polskich jednostek przy Armii Czerwonej, wysoki urzędnik państwowy w PRL, z wykształcenia prawnik czy Teodor Duracz, ps. „Profesor”, prawnik, adwokat, stalinowski działacz komunistyczny ściśle powiązany z rezydenturą wywiadu sowieckiego w II Rzeczypospolitej (pełna lista na www.ipn.gov.pl).
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że mieszkańcy nie poniosą kosztów zmiany nazw ulic. - Dokumentów nie trzeba od razu wymieniać, tylko wówczas, kiedy stracą ważność - podkreślił.
Apelował też do samorządów, by zrealizowały ustawę z 1 kwietnia 2016 r.
2 września mija termin. Jeśli do tego czasu samorządy nie dokonają zmian w nazwach ulic, wojewoda, w porozumieniu z IPN, będzie wydawać zarządzenia zastępcze.